Barn behöver även pappa
Replik. Att anklagelser om övergrepp används i vårdnadstvister måste motverkas, betonar Per Frennbro, organisationen Minpappa.nu, i en replik till Stefan Widell den 4/7.
Relaterat
Nu dyker de upp igen. De som hävdar att Richard Gardner som lanserade PAS-begreppet på åttiotalet skulle varit pedofilkramare och kopplad till alla möjliga perversiteter.
I själva verket är den stora frågan vad påverkan på barn i vårdnadstvister får för konsekvenser för barnet. Vill Stefan Widell verkligen ställa sig upp och påstå att sådant inte förekommer? Det är ju kärnan i frågeställningen.
Idag forskas det på ämnet i trettio länder och det finns över 600 vetenskapliga referenser om alienation som förekommer i 20–25 procent av alla vårdnadstvister. Men detta känner Widell troligen inte till.
Idag lever enligt en SOU-utredning 187 000 pappor utan någon närmare kontakt med sina barn. Bara i omkring sju procent av dessa fall är det självvalt. De som upplevt detta lär inte bli imponerade av Stefan Widells hävdande att det aldrig hänt eller att det beror på att de är pedofiler.
Samtidigt pekar all forskning på att barn far illa av att inte få umgås med båda sina föräldrar. Sannolikheten för dåliga relationer i vuxen ålder, missbruk och självmord är många gånger högre för dessa barn. AnnBritt Grünewald håller just nu föreläsningar om att ”barn har rätt till sina farsor”. Som f d fängelsedirektör vet hon att över 80 procent av de intagna vuxit upp utan en pappa. Barnkonventionen ger också barnen rätten till båda sina föräldrar.
Övergrepp mot barn utförda av nära släktingar är fruktansvärda och en katastrof. Men då är det dem man ska skilja ut och straffa. Är det så att en förälder påverkar barnen att inte vilja träffa den andra föräldern så ska det också få påföljd. Att förstöra barnens liv är inget litet brott.
Eftersom Stefan Widell inte har några argument så undrar man vems ärenden det är han går? Att det inte är barnens är uppenbart. Ett barn som ständigt får höra att den andra föräldern är en skurk skadas i sin självbild. Ett angrepp på en förälder är också ett angrepp på det oskyddade barnet, som inte har möjlighet att ta reda på vad som är sant.
Låt oss i stället omforma socialtjänstens roll till att hjälpa de föräldrar som hamnat i kris och till varje pris se till att barnen får rätt till båda sina föräldrar. Precis som Barnkonventionen stipulerar.
Att en förälder av hämndskäl vill förneka barnen att träffa den andra föräldern ska motverkas och inte uppmuntras som den nuvarande lagstiftningen gör, vilket gjort att vårdnadstvisterna ökat med 60 procent sedan den nya lagen 2006.
Per Frennbro












