Debatt

Publicerad 1 februari 2010
Textstorlek 1 2 3

Barn behöver sina pappor i många år

Kristin Karlsson, Rolfstorp, har invändningar mot en ledare av Bengt Wernersson 22/1, om pappornas uttag av föräldraledighet.

Relaterat

Enligt Bengt Wernersson är det ”allvarligt att papporna fortfarande bara tar ut 22,3 procent av föräldradagarna”. Vem är han att bedöma allvaret i detta? Vi får förutsätta att föräldrarna, i samråd, kommit överens om uttaget av föräldraledigheten.

Kvinnor är gravida och föder barnen och nästan alla ammar sina barn. Mot den bakgrunden är det ju naturligt att mammor tar ut fler föräldradagar.

Vidare i ledaren: ”Det är ingen tvekan om att det stora uttaget av föräldradagar hämmar enskilda kvinnors karriärmöjligheter såväl som utvecklingen för alla kvinnor.” En mamma kan som mest ta ut 180 dagar för ett barn, det blir 36 veckor, en liten del av ett helt arbetsliv. Det finns andra värden i livet än karriär.

Vad är det för hämmad utveckling för alla kvinnor som avses? Är det utvecklingen från kvinna till genuslobotomerad individ som hämmas?

Längre fram tittar kommunistdiktatorn fram: ”Självklart kommer en kvoterad föräldraledighet att kunna medföra problem för vissa familjer. Man kan se den som ett ingrepp i familjernas beslutsrätt. Och det är ju för övrigt just avsikten!” Nu måste jag kontrollera att det verkligen är Hallands Nyheter jag läser och inte Proletären.

Jag är helt övertygad om att föräldrar som utifrån sina egna önskningar och intressen fritt väljer sin barnomsorg har en högre livskvalitet. Att någon skulle vara en sämre pappa för att han inte tagit ut så många föräldradagar första året är rent strunt. Barn behöver sina pappor i många år.

Kristin Karlsson

Svar direkt:

På en punkt kan vi vara överens, Kristin Karlsson och jag. Barnen behöver sina pappor under många år. Sina mammor också för den delen.

Däremot ser jag det inte som ett utslag av vare sig ”kommunistdiktatur” eller inlägg á la Proletären, att inte vilja använda skattemedel till att konservera vad jag anser vara ett förlegat könsrollstänkande.

Vem jag är att göra en sådan ”bedömning” eller snarare uttalande kan man givetvis alltid fråga sig. Men som pappa till två döttrar, medborgare och skattebetalare i vårt land, därtill med uppdrag att ”tycka” saker och förhoppningsvis initiera debatt i HN, anser jag mig fullt berättigad att skriva det jag gjort. Jag delar få åsikter i ditt brev Kerstin, men jag skulle aldrig förmena dig att uttrycka dem. Inte heller här på ledarsidan.

En sakupplysning dock: Enligt Försäkringskassan uppgår föräldraledigheten till 480 dagar, 60 av dessa kan inte överlåtas. Resten, 420 dagar, blir då kvar till den ena föräldern, som bekant oftast mamman.

Bengt Wernersson

Brev till ledarsidan.

Publicerad 1 februari 2010
Textstorlek 1 2 3

Innehåll

Annat innehåll

Debattinlägg

Välkommen med debattinlägg till Hallands Nyheter. Skriv högst 3 400 tecken.

Postadress: Opinion, Hallands Nyheter, 311 81 Falkenberg

Senaste nytt

Dagens kåseri:

Sommarhalland
Sommarhalland
MobiltelefonTipsa oss!
Telefon:010-471 52 55, 010-471 53 55
E-post: tipsahn@hn.se
sms / mms: HN [text] till 72099

Hallands Affärer
Hallands Affärer
Hallands största affärstidning
Tipsa oss om nyheter och reportageuppslag: Torsten Nilsson , redaktör tel: 035-181980.
Annonsera i
Hallands Nyheter
Med vår webbokning är det enkelt att lägga in en annons i tidningen.
Prenumerera på
Hallands Nyheter
12 månader
2010 kr
6 månader
1110 kr
4 månader
805 kr
2 månader
450 kr
Autogiro
176 kr /mån
Prenumerera
via RSS
» Nyheter
» Halland
» Varberg
» Sport
Lokus - Annonser från 60 dagstidningar Köp & Sälj Jobb Motor Bostad Lägg in annons
 
 
 
 
 
 

HN-kortet

HN-kortet med erbjudanden, endast för Hallands Nyheters prenumeranter!

Tävlingar & Vinnare

 
 

Kontaktinformation

Nyhetstips

Tel: 010-471 52 55, 010-471 53 55
E-post: tipsahn@hn.se
SMS Skicka ett SMS till 72099 HN.

Hallands Nyheter

Ansvarig utgivare: Anders Svensson
Webbchef: T f Mikael Novak
Marknadschef: Anders Nilsson
Adress: Storgatan 22
Postadress: 311 81 Falkenberg
Telefon: 010-471 52 00

Hallands Nyheter ingår i Mediabolaget i Halland AB som i sin tur ägs av Stampen AB och Lidköpingspress AB genom Mediabolaget Västkusten AB.