Handeln med el sker på en fungerande marknad
Jan-Åke Jacobson, ordförande i Svensk Vindkraftförening, i en replik. Tidigare inlägg den 9/1, 20/1, 26/1 och 1/2.
Relaterat
Replik.
Jo, Mats Dahlbom, vi har en fri och avreglerad elmarknad. Det gäller att skilja på handel med energi i form av el och överföringen av el-energin via elnät.
Elmarknaden är avreglerad sedan 1996. Uppdelningen av energiföretagen i elhandelsföretag och elnätsföretag är fortfarande efter 14 år inte lätt att genomskåda, men det finns helt oberoende elhandlare. Med hjälp av internet går det att hitta dem.
Det finns 131 elhandlare i Sverige – det är bara att välja helt fritt. En god början är att välja någon som inte är beroende av dem som står för 90 procent av tillgången på kraftverk. Eller varför inte välja något av de erbjudanden som marknaden med cirka 70 vindkraftskooperativ har? Förvisso har den nödvändiga energiomställningen lett till politiska beslut för att stimulera användningen av förnybar energi, men är det fel att ta del av möjligheterna, när de erbjuds var och en?
Tack, Mats, för ditt ord att vindkraften är en betydelsefull bricka. Från att under 2006 nå 1 TWh har vi i dag drygt 3 TWh el från vindkraft på elmarknaden i Sverige. Aktiva val ger förändringar.
Visst fungerar elmarknaden! Vi har de facto en tillfällig elbrist i landet. Tillgång och efterfrågan möts då i ett priskryss på högre nivå. De kraftverk av vilket slag det vara må och som av olika skäl står stilla i ett högt prisläge tjänar inga pengar.
Något vi däremot inte kan välja, är det elnätföretag som överför – transporterar – elenergin till oss. Den delen är för mig inget som kan nämnas i ett marknadssammanhang. Rätten att inom ett visst område ensam bedriva ett elnätföretag delas ut av Energimarknadsinspektionen, EI.
Vi vanliga elanvändare är anslutna och får betala till aktuellt lokalnät där vi bor för överförd el. Via lokalnät får vi också betala för hierarkin över dem till regionnät och det av Svenska kraftnät drivna stamnätet.
EI är tillsynsmyndighet över el, gas och fjärrvärme och ser till att nätavgifterna hålls inom skäliga nivåer. Anser du att avgifterna är fel, kan du alltid be att få dem prövade av EI.
Jan-Åke Jacobson
c
Något vi däremot inte kan välja, är det elnätföretag som överför – transporterar – elenergin till oss. Den delen är för mig inget som kan nämnas i ett marknadssammanhang.














