Gör Sverige jämställt och jämlikt
Jämställdheten är fortfarande långt borta, konstaterar riksdagsledamöterna Magdalena Streijffert och Jennie Nilsson (S) på Internationella kvinnodagen som infaller i dag.
Relaterat
Debatt.
Den 8 mars firar vi Internationella kvinnodagen. Runt om i världen uppmärksammas de orättvisor som drabbar kvinnor enbart på grund av det de fötts till. Men det är viktigt att minnas att jämställdhet mellan könen inte är någon kvinnofråga. Stereotypa könsroller förtrycker alla, de hindrar oss från att utveckla hela vår potential som individer.
Förväntningarna hos många arbetsgivare är fortfarande gammalmodiga. Vi känner alla till exemplen med anställningsintervjun där en ung, barnlös kvinna får frågan om framtida föräldraskap. En fråga som aldrig skulle ställas till en man.
Så länge uttaget av föräldradagar och vård av barn vid sjukdom är ojämnt kommer det här synsättet att leva kvar. Det är också en viktig förklaring till det lönegap som fortfarande finns. En annan aspekt av orättvisan är att kvinnor i högre grad har tidsbegränsade anställningar, deltidsanställningar eller på andra sätt osäkra jobb. Det gör det svårare att känna trygghet när det gäller möjligheten att försörja sig själv.
Ett sätt att motverka detta är att höja taket i den tillfälliga föräldrapenningen så att VAB-dagarna kan tas ut mera jämställt. Vi vill även göra föräldraförsäkringen mer flexibel, med möjlighet till en gemensam första månad när barnet föds, och arbeta för ett mer jämställt uttag av försäkringen. Då får även männen möjlighet att bli mer närvarande fäder och det blir mer naturligt att man delar lika på familj, arbetsliv och det obetalda arbetet i hemmet.
Vi tycker det är viktigt att det finns barnomsorg också på kvällar och helger. Då har alla möjlighet att kombinera arbete med föräldraskap.
Kvinnor arbetar deltid i mycket högre utsträckning än män. Flera kommuner har med ett målmedvetet arbete lyckats minska den ofrivilliga deltiden, vilket också leder till bättre service. Vi vill satsa på ett tvåårigt program för att bygga och sprida kunskap kring hur sådana modeller kan införas. Heltid ska vara en rättighet och deltid en möjlighet!
Många kvinnor jobbar inom vården, skolan och omsorgen. Deras arbetssituation riskerar att försämras när kommuner och landsting tvingas spara. Kvaliteten i välfärden blir lidande. Istället för de stora skattesänkningar som den borgerliga regeringen genomför vill vi att resurserna går till att behålla och utveckla den gemensamma välfärden.
Vi vill ha ett jämställt och jämlikt samhälle, där kvinnor och män verkar på samma villkor. Då krävs det ett regeringsskifte den 19 september!
Magdalena Streijffert
Jennie Nilsson
c
Förväntningarna hos många arbetsgivare är fortfarande gammalmodiga. Vi känner alla till exemplen med anställningsintervjun där en ung, barnlös kvinna får frågan om framtida föräldraskap. En fråga som aldrig skulle ställas till en man.


















