Det är viktigt för alla med bra start i Sverige
Relaterat
Det finns det som är en utmaning också för den som varit svensk i generationer – kontakten med Försäkringskassan till exempel. Annat är nog självklart för de flesta som vuxit upp i Sverige men kan vara svårtolkat för den som kommer ny till landet. Vad innebär till exempel lappen i barnets väska om ”kläder efter väder”?
Det finns därför all anledning att se över den introduktion som nyanlända invandrare och flyktingar får i det svenska samhället. Uppdraget låg tidigare inom svenska för invandrare men rationaliserades bort när det gjordes om till en mer renodlad språkutbildning. Idag finns det en mängd olika lokala lösningar.
Enligt det förslag som utredaren Erik Amnå presenterat för integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni (FP) ska varje nyanländ person erbjudas 60 timmars samhällsorientering. Detta ska sedan kompletteras med ytterligare insatser.
Det är kommunerna som ska ha ansvaret och utredaren anser att samhällsorienteringen i första hand ska ges på den nyanländes modersmål och ledas av personer med lämplig pedagogisk kompetens och ämneskunskap.
En stor svaghet med utredningen är att den alltför lättvindigt sveper förbi de svåra frågorna. Redan idag är det svårt att få tag på modersmålslärare i många språk eller att få underlag för tillräckligt stora tjänste i vissa mindre språk. När det gäller vuxna flyktingar är det troligt att både antalet personer som behöver samhällsorientering och från vilka länder och regioner de flytt kommer att variera kraftigt.
Det är inte fel att ställa stora krav på kompetens och lämplighet på dem som ska hålla i samhällsorienteringen, men när staten ställer upp de kraven måste man också se till att det finns tillgång till utbildade utbildare med rätt kompetens vad gäller pedagogisk skicklighet, ämneskunskaper och språk.
En annan punkt som utredningen tar lätt på är finansieringen. På en mening konstaterar utredaren att finansieringen av de förslagen ska rymmas inom de ramar som angetts in etableringspropositionen. Någon större tankemöda verkar inte ligga bakom den slutsatsen.
Ambitionen i utredningens förslag är rätt – alla måste få chansen till en bra start i Sverige och en bra introduktion i det svenska samhället. Men det är inte idéerna som saknats när det gäller samhällsorientering och samhällsinformation till nyanlända flyktingar och invandrare – det som har varit problemet är att få det att fungera bra också i praktiken.
Med de oklarheter som finns kring bland annat kostnader, finansiering och tillgången till kompetenta utbildare är det långt ifrån säkert att det förslag som nu har presenterats är lösningen.
Johan Örjes
Kommentar.
















