Öppna kontakter och tydlig kritik
Relaterat
Relationerna mellan Sverige och Ryssland har det senaste dryga året varit frostiga. Den berättigade kritiken från främst utrikesminister Carl Bildt mot den ryska invasionen i Georgien hösten 2008 vållade stor irritation i Moskva.
En annan fråga som irriterade den ryska statsledningen var miljöprövningen av den planerade gasledningen genom Östersjön. När miljöprövningen visade att det inte fanns några möjligheter att stoppa gasledningen utan att Sverige sade ja till ledningen mildrades den ryska inställningen till Sverige. President Medvedevs deltagande på ett toppmöte med EU i Stockholm i november mjukade ytterligare upp relationerna.
Ändå har det varit ganska spänt inför det svenska besöket på högsta nivå. Det finns många frågor att diskutera som är viktiga både för de svenska ekonomiska relationerna, för samarbetet om Östersjöns miljö, för de mänskliga rättigheternas tillämpning i Ryssland och för den ryska ”moderniseringen” som president Medvedev själv talat mycket om men som inte visat sig i praktiken.
På kvällen skulle Reinfeldt och Bildt träffa företrädare för ryska människorättsorganisationer, som tryckt på för att Sverige ska offentligt kritisera situationen i Ryssland. Redan under mötet med Medvedev diskuterade Reinfeldt dessa frågor. Medvedev gick till motattack om tjetjenska ”terrorister” som fått en fristad i Sverige, men fick inget gehör från Reinfeldt.
Statsministern poängterade vid pressträffen efteråt att en ”modernisering” framförallt måste innebära en större öppenhet. Men ett stort problem i Ryssland, såväl för den egna befolkningen som för svenska och andra företag som vill etablera verksamhet, är de stora bristerna i rättssystemet. Korruptionen är utbredd och, som en polischef avslöjade på Youtube, polismän fabricerar anklagelser och struntar ofta i verkliga brott. Rättssäkerheten brister också i domstolarna.
Förhoppningsvis har Reinfeldt varit tydlig i sina samtal med såväl Medvedev som Putin även om han inte på presskonferensen var så klar i sina uttalanden. Utvecklingen i Ryssland har inte varit positiv de senaste åren när det gäller demokrati och mänskliga rättigheter. Kritiken mot denna utveckling måste vara tydlig, och verkar också ha varit det av kommentarerna på presskonferensen att döma.
Det hindrar inte att det är viktigt att ändå utveckla relationerna mellan Sverige och Ryssland på olika plan. Något militärt hot mot Sverige utgör inte Ryssland för närvarande, men om utvecklingen går mot ett alltmer auktoritärt styre kan också militarismen i Ryssland få ny luft under vingarna.
För näringslivet är Ryssland mycket intressant att utvecklas i under förutsättning att den utbredda korruptionen kan tyglas. Ikea har drabbats av stora förseningar i sin planering för många nya varuhus på grund av sitt motstånd mot att betala mutor, och även andra företag har märkt den typen av svårigheter. Kan den svenska regeringens kontakter med ryska myndigheter bidra till att få ett bättre fungerande rättsväsende är mycket vunnet – för både de internationella ekonomiska kontakterna och den ryska befolkningen. Kanske har Reinfeldts besök betytt ett litet steg på den vägen.
Yngve Sunesson
Ledare.















