Än finns det tid att vända vindarna
Relaterat
EU 2020 ska vara ett hjälpmedel för att återhämta sig från finanskrisen och sedan gå över till en smart och grön ekonomi. Strategin ska bygga på smart tillväxt, hållbar tillväxt och tillväxt för alla. EU-kommissionens ställda mål ska nås genom ”flaggskeppsinitiativ”, som består av innovation, utbildning, digitala samhället, energiresurseffektivitet, globalt näringslivsklimat, moderniserad arbetsmarknad och bekämpning av fattigdom.
Den största skillnaden mellan Lissabonstrategin och EU 2020 är att alla medlemsländer kommer att få en reformplan med tydliga tidtabeller som de själva ska ansvara för. Med just denna ansvarsfördelning hoppas EU-kommissionen att nå framgång – alla länder ska känna sig ansvariga och delaktiga.
Trots att EU-kommissionen har gått ut med budskapet att Lissabonstrategins misslyckande inte kommer att upprepas finns det ganska stor risk att även denna strategi inte är tillräckligt tydlig. ALDE-gruppen (Alliansen liberaler och demokrater för Europa) med Lena Ek (C) gick tidigt ut med kritik om de luddiga målen och avsaknaden av planer för hur man ska komma tillrätta med de länder som inte sköter sig.
Kritiken kan kännas befogad, speciellt med tanke på att självaste ordföranden för EU-kommissionen uttryckte att det inte fanns någon tydlig modell för hur man ska gå tillväga med att utfärda policyvarningar. Detta trots att Lissabonfördraget ger nya maktmedel för EU-kommissionen.
Det bådar inte gott för EU 2020 när bl a EU:s största medlem upplever den som otydlig, ansvarsförvirrande och inskränkande i den nationella politiken. Detta sker dessutom innan strategin ens har klubbats igenom. Kanske är det den gamla Lissabonstrategin som spökar.
Finanskrisen har blottat hur beroende medlemsländerna är av varandra. Flera länders blödande finanser riskerar att drabba eurosamarbetet och det spekuleras vilt om att euron kan försvagas.
EU 2020 kan vara ett sätt att visa att det finns nya vägar, men detta under förutsättning att den både är tydligare med ansvarsfördelning och med eventuella åtgärder vid misskötsel. I slutet av mars ska EU 2020 diskuteras av EU:s regerings- och statschefer. Än finns det tid att vända vindarna.
Mathias Grimpe
Kommentar.



















