Bra korta väntetiden på bygglov
Relaterat
Vi har väntat länge. Alla vi som tyckt och tycker att det tar alldeles för lång tid att få ett bygglov beviljat. Flera år i värsta fall. Med stora negativa konsekvenser för både privatpersoner och företag.
Men nu är en förbättring på väg. Miljöminister Andreas Carlgren presenterade i torsdags sitt och regeringens förslag till reformering av plan- och bygglagen (PBL). Inom kort kommer detta att, som det heter, läggas på riksdagens bord, och ikraftträdandet är planerat till 2 maj 2011. Då skall det maximalt få ta tio veckor (!) från ansökan till beslut.
Dagens situation är naturligtvis inte acceptabel. Orimligt långa handläggningstider försenar företags expansion och enskilda människors önskan om att bygga sig den bostad de önskar. Eller som Carlgren initierat uttryckte saken: ”Du kanske står inför en av dina största satsningar i livet och då ska du inte behöva leva i osäkerhet därför att byråkratin inte kan ge dig klara besked”.
Viktigt och bra är också att ett beviljat bygglov måste överklagas direkt, inom tre veckor från beslutet, om en prövning skall kunna ske. Idag kan överklagande ske ända fram till dess att bygget ska starta och detta även av fastighetsägare som har sin mark belägen ganska långt från den planerade byggnationen.
Trots att åtminstone delar av förslaget kan ses som riktat mot kommunerna, i varje fall långsamma sådana, är man från Sveriges Kommuner och Landsting (SKL) överlag positiva. Så konstaterar till exempel Gunilla Glasare, chef för avdelningen för tillväxt och samhällsbyggnad på SKL (enligt TT) att planprocessen kommer att bli enklare och kommunerna kommer att ”få större möjligheter att ställa miljö- och klimatkrav i sina planer”. Gott så, då bör ju också genomförandet av förändringarna, till allas fromma, gå förhållandevis enkelt och smärtfritt.
Nu är det inte bara förenklingar och lindringar för kommunerna som väntar. Regeringen har i sitt förslag också flera skärpningar, dock till synes välmotiverade.
Ett, förmodligen snart aktuellt sådant, är att kommunerna ges skyldighet att motverka översvämningar om de tillåter husbyggen nära vatten. Det är populärt hos såväl tilltänkta byggare som kommunerna att det byggs invid sjöar och vattendrag. Detta ger goda inkomster till byggaren och attraktiva skatteintäkter till kommunen. Men det här byggandet har inte sällan också ett pris för oss andra, såväl i vår egenskap som skattebetalare som den som försäkringstagare. Därför är det bra att detta beaktas redan från början.
Bra och kloka delar av förslaget i övrigt är att miljö- och klimathänsyn skall tas i ökad utsträckning och i olika avseenden. Det handlar bland annat om att närhet till grönområden skall beaktas när nya stadsområden planeras. Gångavståndet ska inte få vara mer än ett par minuter. Kommunerna åläggs vidare väga in eventuellt ökat transportbehov när nya köpcentrum planeras. På köpet får man då också, som i både Falkenberg och Varberg, attraktiva och levande stadscentra.
Bengt Wernersson

















