Stötta även pappan vid en skilsmässa
Var är jämställdheten? När ska jämställdheten mellan separerade mammor och pappor som inte kommer överrens komma?
Relaterat
Varför har mamman rätt till allt vad gäller barnbidrag, socialbidrag, underhållsstöd/bidrag, barnbidrag med mera?
Det finns ingen chans för pappor att få igenom om att få hälften av barnbidraget, underhållsbidrag, om man inte har barnet folkbokfört hos sig och hur ska man lyckas med det om mamman vägrar?
Jag tycker det är dags att man stöttar pappan lika mycket som mamman i såna här situationer om det är så att man nu fortfarande har gemensam vårdnad! Barn kostar pengar, så är det bara, oavsett om man lever ihop eller inte!
Irriterad kvinna!










Är det svårt för pappor att få stöd vid skilsmässor?
Senaste kommentarerna:
Skrivet 30 jan 2012 13:48 linus karlsson (Ej registrerad)
jojo det är la klart det är jämställdhet?
Skrivet 30 jan 2012 13:41 stödjande för pappornas rätt (Ej registrerad)
Ja man kan verkligen undra detta, i dessa fall gäller inte jämnställdheten. Speciellt om man nu tar Försäkringskassan som vill ha igenom att föräldradagarna ska delas lika och att pappan skall vara hemma halva tiden men när det gäller skiljsmässan så går det på mammans version. Pappan kan vara mer än väl så bra som mamman till att ta hand om sina barn ibland kanske tom bättre. Nä fram med rättvisa mellan föräldrar som har separerat och är oense, myndigheter borde kanske oxå kolla upp bådas versioner och inte enbart gå på mammans version som jag vet att det görs. UPP TILL KAMP FÖR BARNENS PAPPOR!!!! Och tänk på barnen, de blir lidande på ett och annat sätt med denna orättvisa i samhället när föräldrar är oense och denna kamp, se till att det blir det bästa för dem i första hand! Fram med jämnställdheten!!!