Varför slåss män?
Relaterat
Kort sagt. Vilken ras tillhör egentligen männen? Som kan slå sina kvinnor, våldföra sig på barn, köpa sex av unga flickor som kunde ha varit deras döttrar och nu det senaste: kvinnliga skådespelare som sex-trakasseras av sina överordnade chefer, regissörer och dylika. Exemplen upphör aldrig att förvåna.
Naturligtvis gäller det inte alla män!
Fanny
1 Varför har män lättare att ta till våld? Är det naturen eller uppfostran som gör att de flesta våldsbrott begås av män? Hur kan man bryta mönstret? Kommentera








Senaste kommentarerna:
Skrivet 27 feb 2010 13:31 Johan (Ej registrerad)
Jag kan inte annat än att hålla med flera av de män som tidigare kommenterat; jag blir så ledsen av att läsa sådana generaliseringar. Ett kort litet inflikande om att det inte gäller alla män räcker inte om man för ett sådant här ämne på tal. Det får mig att undra vad som framkallar en sådan syn på män.. Brist på blandat umgänge? Eller de manliga individer Fanny umgås med kanske bara är pojkar i hennes ögon och inte män och därför inte kan räknas till denna sexuellt utnyttjande grupp? Jag blir så kränkt..
Skrivet 26 feb 2010 21:15 Lisa (Ej registrerad)
Oj, det var visst ett känsligt ämne för vissa. Det var ju en fråga som ställdes eller hur? Och det vore kul att få lite svar på frågan. Det måste väl vara även män som har funderat på den frågan. Jag har inga svar. Men det är synd att det blir så laddat.
Och om man läste längst ner så stod det :Naturligtvis gäller det inte alla män. Vilket absolut är så.
Skrivet 26 feb 2010 20:58 Mikael den moderna mannen! (Ej registrerad)
En riktig man är en man som diskar, lagar mat, städar, tvättar, passar upp sin älskling och vårdar henne/honom ömt. En riktig man vårdar den han älskar.
Män som vill vara dominanta, ha sexuell makt, tycker om att utnyttja, är ingen man, utan bara en liten lort med dåligt självförtroende och liten sak i grenen som han vill kompensera på annat sätt.