Varför är skyltarna olika stora?
Relaterat
Jag ställde en fråga häromveckan i dessa spalter. Den måtte ha varit för svår. Eller obekväm. Jag frågade varför ”Motorfordonstrafik förbjuden”-skyltarna runt den lilla kullen som kallas Platsarna måste vara så gigantiska. Och varför de måste sitta på båda sidorna på en del ställen. De utgör ett hinder i trafiken.
Skyltarna med samma innebörd omgivande själva stadskärnan är så små och sitter så högt att de med största sannolikhet förbises av de flesta trafikanter. Någon har ju beställt dit dem och måste alltså sitta inne med svaret på fråga. Ingen annan människa kan ju begripa varför det förhåller sig på detta sätt. Det skulle vara skoj att få ett svar från ansvarig makthavare.
Sedan är det ju detta med höger och vänster. Det finns en gammal regel som säger att om det finns en trottoar, ska man gå på den, om det inte finns trottoar men cykelbana skall man gå på den och om det varken finns trottoar eller cykelbana skall man gå på den vänstra sidan av körbanan. Detta kan ju med fördel tillämpas på Strandpromenaden. Där kör ju som regel inga bilar, men det är ju ändå praktiskt för inblandade parter att man ser varandra i god tid och kan anpassa fart och position i banan. Att i detta lägga någon prestige säger ju mer om den motspänstige än om något annat.
Men det kanske är det sådana cyklister som den jag såg häromdagen komma cyklande nerför Ö. Långgatan. Farten var trots väglaget manligt hög. När han kommer till Prästgatan kommer det en bil från höger! Stannar cyklisten? Icke så, i stället ringer han ilsket på sin lilla klocka, tvingar bilisten att nita och speedar vidare. Han sållar väl bort sig själv på sikt.
Sen kan man ju i sammanhanget också fråga sig varför man inte får cykla väster om Fästningen. Där sitter ju faktiskt en skylt med den innebörden. Inte för att någon bryr sig, men den står ändå där och gnäller i vinden. Jag tycker att antingen ska man se till att den efterlevs eller så skall man ta bort den. Det gäller ju för övrigt en hel massa andra skyltar i stan.
Suckar
Popeye







Är det otydligt skyltat i Varberg?
Senaste kommentarerna:
Skrivet 13 mar 2010 16:16 Platsabo (Ej registrerad)
Har inte denna medborgare förstått att Platsarna är en av dom finaste stadsdelar som finns i Varberg.
Om han ser sig omkring i vår fina stad så finns samma typ av skyltar på lite olika ställe när man kör in i en stadsdel.
Jag tycker detta är ett fint sätt att tala om för våra gäster var dom befinner sig och gör det dessdutom lätare att hitta.
Tror att vi som bor i Varberg får tänka om och ecceptera att vår stad växer och försöka att acceptera dom "olägenheter" det kan medföra.