Fokus på tonåringar
En hel del unga människor kan ses på utställningen ”Tonåringar” som visas på Länsmuseet Varberg just nu.
Relaterat
Utställningen är resultatet av en aktivitet som museet ordnade under höstlovet för att engagera yngre människor i verksamheten. Tonåringar erbjöds att på prov bli fotograferade i studiomiljö och hel del ungdomar nappade på erbjudandet.
– Mest är det varbergare eller hallänningar. Men en kom ända uppifrån Norrland, berättar museets fotograf Charlotta Sandelin.
Totalt är ett trettiotal ungdomar porträtterade. Den lilla utställningen omfattar tjugo uppförstorade bilder och ett bildspel med drygt 90 bilder. Några av deltagarna valde att klä ut sig i historiska dräkter från museets garderob medan andra poserade i sina egna kläder.
– Vi visste inte att så många skulle komma och hann inte ta kort på alla. Men det var väldigt roligt och vi kommer nog att göra något liknande till hösten, säger Charlotta Sandelin.
”Tonåringar” visas samtidigt med vårens utställning ”Vetenskapelsen” (som handlar om Darwin och just riktar sig till tonåringar) och pågår fram till 5 april.































