logo

Böcker

Publicerad 19 november 2009 Uppdaterad 19 november 2009
Textstorlek 1 2 3
Hallands Nyheter 27 november 1989. Den minst sagt vige före detta boxaren och stuntmannen Wallis Lindahl i Falkenberg vann budgivningen om en lussekonsert med Cyndee Peters, men saknade pengarna. Det sägs att sångerskan i stället framträdde i Falkenberg vid ett senare tillfälle.

Hallands Nyheter 27 november 1989. Den minst sagt vige före detta boxaren och stuntmannen Wallis Lindahl i Falkenberg vann budgivningen om en lussekonsert med Cyndee Peters, men saknade pengarna. Det sägs att sångerskan i stället framträdde i Falkenberg vid ett senare tillfälle.

Fotograf:
Carin Rudehill

Död falkenbergare häcklas i humorbok

Kalle Linds rakt igenom underhållande bok innehåller 48 berättelser som nog hade kallats skrönor om de inte var sanna.

Relaterat

Artikelbilder

Fakta

BOK fakta/humor

Kalle Lind: ”Människor det varit synd om” (Roos & Tegnér)

Plötsligt dyker det upp en före detta falkenbergare i ”Människor det varit synd om”. Han hette Wallis, men den det var synd om var gospelsångerskan Cyndee Peters. Ni som inte minns den i media uppmärksammade händelsen för 20 år sedan får snart veta.

Kalle Linds rakt igenom underhållande bok innehåller 48 berättelser som nog hade kallats skrönor om de inte var sanna. Allt bygger på bortglömda ofta pinsamma fakta om kändisar eller fenomen, från att Lennart Hyland inte känner igen sin egen förklädda son Per-Otto i direktsändning 1966 och avslöjar hans smeknamn ”Pruttas”, till att Sven-Bertil Taube i sin självbiografi romantiserar det horbesök i Paris tillsammans med två kompisar som slutar med sjukhusbehandling för ”Älskogssnuva”.

Den 34-årige skribenten har tidigare testat humorns gränser i P3-programmet ”Hej Domstol”, som 2004 fälldes för ett skämt om att Kungen var död, bland annat eftersom det blev för trovärdigt när Ekosignaturen användes.

I boken (som kom i våras, men som borde vara årets julklapp) fortsätter Kalle Lind att slå uppåt, framför allt mot gubbar med makt av olika slag. Och han gör det inte bara genom kreativ research utan också med ett språk jag bara älskar – drastiskt och med drag av kanslisvenska.

”Det kan tyckas som ett osedvanligt ineffektivt sätt att närma sig döden, men låt oss ändå ägna ett par sidor åt att summera Röda Fjädern-galan 1989”. Så skriver han i kapitlet där en svart kvinna från amerikanska södern säljs på auktion i vad som är en ”högsta lågpunkt” i den av Kjell Lönnå ledda ”oändlighetsgalan”.

Den som bjuder högst för en luciakonsert med Cyndee Peters är Karl Erik Wallis Lindahl, som då har bott i Falkenberg i tre år och bland annat äger en gård utanför Heberg, fem travhästar, en bilfirma och en klackbar. Men det visar sig snabbt att han inte har de 220 000 kronor som var kvällens högsta bud 26 november.

Hallands Nyheter var först med att skriva om Wallis, som demonstrerade att han var så vig att han kunde lägga benet bakom huvudet. Hur det hela slutade? Läs vidare.

”Människor det varit synd om” har kritiserats för ”personangreppen, föraktet, ondskan”. Jag håller inte med. Kalle Lind är inte ute efter att trakassera någon utan väljer incidenter som blir roliga när de omvärderas.

Därför kan det både vara synd om den då 18-åriga Carola Häggkvist, som verkar tro att hon får ett giltigt körkort av Hagge Geigert (finns som Youtube-klipp), och om de tjejer som jobbar gratis åt henne med att underteckna julkort.

Boken bevisar dessutom att en blogg kan ha litterära kvaliteter, om någon nu inte trodde det. Läs själva Kalle Linds fantastiska blogg ”En man med ett skägg”.

Där finns bland annat inlägg om före detta hallänningar som Lars Demian och Tito Beltran.

Hur gick det då för Wallis? Kalle Lind spekulerar i att han uppfyllde sin dröm och lever ”lycklig med sin styvmor nånstans i det kristna Australien. Slutet gott, allting gott?”.

I själva verket flyttade Wallis Lindahl tillbaka till Småland, blev resandeförsäljare av tavlor och dog hastigt och olyckligt.

När det gäller research är det ännu mer förvånande att Kalle Lind skojar om att Lena PH stavar sitt efternamn med ett, två respektive tre s på tre olika skivor, men missar att nämna att sångerskan från Vetlanda i det småländska bibelbältet faktiskt är döpt till Maria Magdalena Filipsson.

Publicerad 19 november 2009 Uppdaterad 19 november 2009
Textstorlek 1 2 3

Blir du nyfiken på boken? Kommentera!

Innehåll

Annat innehåll

Sök i arkivet

Ladda hem Flash!
MobiltelefonTipsa oss!
Telefon: 0346-290 80, 0340-62 91 30
E-post: tipsahn@hn.se
sms / mms: HN [text] till 72121

Hallands Affärer
Hallands Affärer
Hallands största affärstidning
Tipsa oss om nyheter och reportageuppslag: Torsten Nilsson , redaktör tel: 035-181980.
Annonsera i
Hallands Nyheter
Med vår webbokning är det enkelt att lägga in en annons i tidningen.
Prenumerera på
Hallands Nyheter
12 månader
2010 kr
6 månader
1110 kr
4 månader
805 kr
2 månader
450 kr
Autogiro
176 kr /mån
Prenumerera
via RSS
» Nyheter
» Halland
» Varberg
» Sport
Lokus - Annonser från 60 dagstidningar Köp & Sälj Jobb Motor Bostad Lägg in annons
 
 
 
 
 
 
 

Kontaktinformation

Dagens rubriker

Sport

Inga artiklar har skapats ännu

Kultur / Nöje

Inga artiklar har skapats ännu

Februari 2010

  1. Ti
  2. On
  3. To
  4. Fr
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29.  
  30.  
  31.  
  32.  
  33.  
  34.  

Nyhetstips

Tel: 0346-290 80, 0340-62 91 30
E-post: tipsahn@hn.se
SMS Skicka ett SMS till 72099 HN.

Hallands Nyheter

Ansvarig utgivare: Anders Svensson
Webbchef: Lars Grimbeck
Marknadschef: Anders Nilsson
Adress: Storgatan 22
Postadress: 311 81 Falkenberg
Telefon: 0346 - 290 00

Hallands Nyheter ingår i Mediabolaget i Halland AB som i sin tur ägs av Stampen AB och Lidköpingspress AB genom Mediabolaget Västkusten AB.