Tobias är nära målet att bli polis
Andra gången gick det bättre och till sommaren drar han på sig polisuniformen.
- Det är ett spännande jobb som väntar mig, säger han.
Relaterat
I och med Tobias blir klar med sin grundutbildning i juni är han också framme vid ett efterlängtat mål. Även om han som barn funderade på att bli veterinär så är det ändå polisyrket som i många år lockat honom mest.
- 2001 sökte jag till Polishögskolan i Växjö första gången men eftersom jag inte kom in då fortsatte jag att jobba på Gekås i Ullared. Jag har visserligen trivts jättebra på hemelektronikavdelningen där men det var ändå polis jag ville bli, säger han.
Poliskåren ska spegla samhället i stort och därför tillämpas kvotering vid intagningarna till Polishögskolan. Förutom att en viss andel ska vara kvinnor ska exempelvis också en viss del ha invandrarbakgrund. Dessutom ska naturligvis en rad fysiska och mentala förutsättningar uppfyllas.
- I augusti 2008 sökte jag igen och då kom jag in. Det kändes verkligen bra, säger Tobias.
Han är naturligtvis medveten om att det inte något söndagsskolearbete som väntar honom alla gånger. Däremot tycker han inte polisyrket har den machostämpel som en del förknippar det med.
- Jag känner i alla fall inte av någon sådan på skolan. Själv betraktar jag polisjobbet som ett serviceyrke. Jag tycker om att arbeta med människor och det är framför allt därför jag valt att bli polis.
När grundutbildningen är avslutad i sommar väntar ett halvårs aspiranttjänstgöring vilket också hör till utbildningen. Tobias berättar att han i första hand sökt sig till Halland, Västra Götaland och Skåne. Var han hamnar som aspirant har han ännu inte fått besked om.
- Jag har sökt till de tre populäraste länen så det är ju inte säkert jag blir placerad i något av dem. Allra helst vill jag förstås till Halland, säger han.
Utbildningen på Polishögskolan i Växjö har till stor del varit av det teoretiska slaget. Gruppsykologi, etiska värderingar, juridik och polislagen är några av de ämnesområden som stått på schemat. Den praktiska verkligen får Tobias känna på när han kommer ut på fältet.
- Helst vill jag jobba som vanlig polis, åtminstone till att börja med. Om jag senare riktar in mig på kriminalsidan eller inte återstår att se.
Civilt lever Tobias ett ordnat familjeliv med sambo och en treårig son. Familjen bor i egen villa i Rolfstorp, för övrigt i samma hus som Tobias växte upp i. När han var i 20-årsåldern flyttade han till Varberg men för tre år sedan gick flyttlasset tillbaka till Rolfstorp.
- Det är pappa som låtit bygga huset här men när han ville flytta till stan så flyttade jag in här igen. Då hade Nina och jag fått Olle så det blev en alldeles utmärkt lösning.
Lite om
Sven Tobias Caspersson
Född: 24 januari 1980 i Varberg, uppväxt i Rolfstorp.
Bor: I villa på Kristas Väg i Rolfstorp.
Yrke: Blivande polis.
Familj: Sambon Nina Carlsson och sonen Olle, 3.
Intrssen: Träna, resa, åka skidor.
Firar födelsedagen: ”Vi har en stor tenta på fredag (läs i dag) men på lördag åker jag till Rolfstorp och firar med familjen. Lite längre fram får det bli ett kalas för mina kompisar också”.
Om att fylla 30: ”Det känns ingenting”.











































Senaste kommentarerna:
Skrivet 24 jan 2010 07:39 Pelle (Ej registrerad)
Jag har varit polis i 44 år, men är nu pensionär. Om jag vore i den åldern att jag skulle skaffa mig ett yrke skulle jag söka till Polisen. Det är ett mycket intressant jobb som väntar dig Tobias. Jag önskar dig Lycka till!
Pelle
Skrivet 9 feb 2010 10:35 bella (Ej registrerad)
min dröm är till att bli polis och jag skulle ge all min kraft till att bli det oxà men har aldrig sökt eftersom jag har prick hos polisen och kankse ingen ide att söka...Önskar dig lycka till Tobias
Skrivet 11 feb 2010 07:02 bosse (Ej registrerad)
Välkommen
Jag är polis och har så varit i 11 år.
Jag har aldrig ångrat mitt yrkesval.