Popstjärnan stortrivs i sitt unika tornhus
I Oskarström finns åtminstone fem tornhus kvar och samtliga ingår i en kulturhistorisk inventering från slutet av 1970-talet. 2006 genomfördes ytterligare en inventering i Halmstads kommun. Ett av tornhusen byggdes 1909 på höjden vid Höljen, nedströms kraftstationen och har god utsikt över Jutefabrikens industriområde och de skogsklädda åsarna längre bort.
Här bor Jenny och Göran Fritzon sedan flera år tillbaka:
– Vi såg annonsen om visning av huset och att det handlade om ”något utöver det vanliga” på Hemnet. På visningen var det massor av folk. När vi såg det så visste vi direkt att det var det här huset vi ville flytta till, säger Göran, icke obekant för sin bakgrund i Halmstadbandet Gyllene Tider.
2002 köpte de huset och har inte ångrat sig det minsta.
För Jenny Fritzon blev huset lite av en barndomsdröm som gick i uppfyllelse.
– Hela familjen trivs jättebra här. Jag minns när sonen Oscar kom hem en dag och sa: Mamma, vi har världens bästa slott!
Tornhuset på Mölle väge n, Villa Tomtebo, byggdes ursprungligen av Josef Bromberg som hade en chefstjänst på Skandinaviska jutefabriken. Året innan hade ett annat tornhus, Alicero, byggts nedanför i sluttningen.
- Det var mycket modernt för sin tid med centralvärme, det första i Oskarström faktiskt, berättar Göran.
Uppvärmningen sker med vedeldning och varmvattnet leds ut till stora element runt om i huset.
– Vi klarade oss bra även efter stormen Gudrun, infogar Jenny.
Den kulturhistoriska inventeringen 1979 låg till grund för att de fem byggnaderna togs in i en bevarandeplan. I den beskrivs Villa Tomtebo också så här:
”Fastigheten ligger på Liljasberget i norra Oskarström med utsikt över större delen av samhället. Tomten omgärdas av en granhäck. Bostadshuset som är från 1909 har plankstomme på en kvaderstensgrund. Fasaden, som ursprungligen hade liggande pärlspontpanel, reverterades på 1920-talet. Taket är plåttäckt. Huset är vackert med sitt torn och sina burspråk och verandor. Det har vidare snickarglädje på gavelspetsar, verandor och förstubron, samt sirliga utsmyckningar i reverteringen runt fönstren. Huset är även interiört tämligen oförändrat”, heter det i inventering som ledde fram till en kulturmärkning av de fem husen.
Men vad var då bakgrunden till att husen uppfördes med torn?
I den Fritzonska fastigheten är själva tornet beboeligt och där har makarna sina arbetsrum. Göran har hemmakontoret till sitt it-företag där och längs upp huserar Jenny, som arbetar med att renovera och sälja kristallkronor.
Det innebär också att man både här och var kan se kristallkronor, som passar utmärkt till den höga takhöjden.
– Vad jag hört var tornen oftast bara en form av utsmyckning eller prydnad och trappan till övervåningen fanns där. Men som i vårt hus har man byggt om och då har tornet också fått rum, säger han.
Det anses att modet med tornhus kan ha berott på influenser från ”Over there”. Så här står det i inventeringen om ett av de andra tornhusen i samhället:
”Bostadshuset är byggt 1910 och har fått ett säreget utseende med torn på grund av att byggherren hade varit i USA och där hämtat intryck och idéer”.
Även när det gäller ett annat hus finns liknande uppgifter. Två systrar som återvände till det gamla landet ska ha låtit uppföra sin villa efter ritningar av en amerikansk arkitekt.
2006 ingick tornhusen också i den inventering som Kulturmiljö Halland utförde på uppdrag av länsstyrelsen och Halmstads kommun. Antikvarie Björn Ahnlund var en av dem som utförde inventeringen.
– Samtliga de fem husen har klassificerats enligt de tre nivåer vi har, A, B och C. Ett av husen, Villa Tomtebo, är klassat i A-kategorin. Det motsvarar byggnadsminnesklass medan de fyra andra är antingen B eller C, där B står för q-minnesmärkning med C står för att huset har miljöskapande värden i sin omgivning, förklarar han.
Han anser att husen har höga värden i samhället med sina torn och med liggande träpanel:
– Den här arkitekturen brukar betecknas som typiskt amerikansk. Vi vet inte exakt hur och varför de tillkom. Kanske var det någon som började och andra lät sig inspireras att bygga på det viset. Hus av den här typen finns lite varstans, bland annat på Väster i Halmstad, men i Oskarström sticker de ut på ett annat vis, säger Björn Ahnlund.
Sista ordet går till Jenny Fritzon:
– Det här är verkligen ett hus värt att bo i. Till den som undrar om det är ett spökhus kan jag säga att här är lugnt. Jag har nämligen själv bott i ett spökhus...









Senaste kommentarerna:
Skrivet 2 sep 2010 09:20 Jag (Ej registrerad)
=) Där har man bott år 86. Då va det 3 lägenheter i huset. En 3a och 2a på nedervåningen. mkt mysigt hus vid Nissan nedanför.