Resan till Mora-Nisse
Relaterat
En kall men snöfattig vintersöndag 1953 kom Mora-Nisse till Åkulla. Det var stort, för Mora-Nisse var det svenskaste som fanns på den tiden. Han, Alice Babs och Snoddas.
Intresset för skidkungen och de andra elitåkarna var enormt. Fullsatta extratåg från två håll rullade in på Åkulla station, fast det från Varberg kom fram i rumphugget skick. Sex av sexton vagnar hade kopplats bort när ångloket inte orkade forcera de branta backarna vid Obbhult. De fick hämtas senare, när loket backat tillbaka. Många passagerare hoppade av och gick till fots sista biten. Starten på skidloppet fick skjutas fram 40 minuter.
Kompisen Kurt Axelsson och jag tog morgontåget från Långås till Varberg, där vi bytte till Åkulla-expressen och satte oss i någon av de främre vagnarna. Vi slapp stiga av i motlutet, men det kunde kvitta för Mora-Nisse fick jag ändå aldrig se. 12 000 åskådare i fyrdubbla led kantade skidspåret. Eftersom jag är ynklig till växten och stod längst kunde jag bara hoppas på att hitta någon glipa i folkhavet och ändå få en skymt av den store.
Man borde haft periskop. En blå tofsmössa svepte förbi och försvann. Det var Mora-Nisse, swich...! Och där Nisse Täpp under vit tofs, swoch...! Så Gunnar Karlsson, Sme-Harald Eriksson och Martin Lundström, borta i en blink under färglösa tofsar i jämförelse med den store längst fram i spåret.
Nisse vann naturligtvis och fick en kostym i pris. Pengar talades det tyst om, alla förväntades vara snövita amatörer och leva på ingenting.
Allvetaren i ämnet Varbergs idrott, Liss Bossmark, berättar att det inte är för sent att titta på loppet. Detta filmades nämligen av Egon Larsson i Varberg. Filmen ingår i Varbergs idrottshistoriska förenings samlingar.
Många år senare träffade jag Mora-Nisse i samband med Vasaloppet. Han är en ödmjuk, behaglig person. Vi möttes på en träff för svenska guldolympier, och tillsammans med Göteborgs skidpappa Hilding Andersson hade jag senare nöjet att bjudas på fika hos Nisse i hans fritidshus utanför Mora.
I år fyller han 93. Hur gammal han är, eller blir innan han fysiskt kvitterar det jordiska, är ointressant. En skidkung, som vunnit olympiskt guld och nio Vasalopp, är naturligtvis odödlig.
Torsten Andersson







