Tanka, tuta och köra
Relaterat
Inget trassel, tack, skulle valspråket på våra enkronor lyda om kåsören vore kung. Livet ska helst levas utan komplikationer.
Därför har kåsören nuförtiden vanan att köra ganska nya bilar med fabriksgaranti kvar. Dyrt, javisst, men bekvämt. Det är bara att tanka, tuta och köra.
Man slipper meka, inget trassel alls.
Annat var det förr. Då höll sig eder förbundne med gamla, engelska sportbilar. Det krävdes tålamod, god syn, stor verktygslåda, stort förråd av lämpliga svordomar och lusten att skruva, särskilt med det elektriska. Aldrig kom kåsören fram utan att ha fått stanna vid åtminstone någon vägkant för mekande. Fortfarande syns brännmärken på höger handled från det heta avgasgrenröret på en Jaguar 3,8S av 1966 års modell, inköpt för 4 500 spänn. Generatorkolen fick bytas – vid vägkanten, givetvis.
Å andra sidan fick man via engelska bilar ofta tillfälle att träffa folk man aldrig annars skulle ha kommit i kontakt med.
Ett sådant tillfälle har kåsören en öppen MG att tacka för. Laholmsvägen som kommer in i Halmstad söderifrån har många trafikljus men ingen grön våg. Så var det förr, så är det nu.
Motorn på kåsörens MG stannade med en fruktansvärd förgasarknall vid ett rödljus. Naturligtvis klickade därefter startmotorn envist och köerna växte bakom bilen.
Turligt nog hade knallen väckt ett gäng mycket slitna äldre herrar, så kallade a-lagare, som låg på en gräsplätt bredvid vägen. De knuffade så gärna igång bilen, bara de fick skjuts in till systembolaget vid Stora torg. Det villkoret var bergfast. Klart att de fick skjuts, med andra ord fanns det just inget val.
Det måste ha varit en märklig syn när den röda MG:n svängde upp vid bolaget med en ung kåsör vid ratten och en bedagad man bredvid, vars näsa kunde liknas vid en potatis med en vägkarta på. Än märkligare tedde sig synen av de två trashankarna som satt på bagageluckan till den öppna, tvåsitsiga bilen, med fötterna nedstuckna bakom de två framstolarna.
Kåsören var glad att kunna hjälpa de trenne törstiga till en plats där de kunde tanka och sedan tuta. Dock ej köra, det hade inte varit lämpligt med en promillehalt som kunde ha fått en sprittermometer som hänger i solen att bli avundsjuk.
Lucas hette firman som tillverkade elkomponenter till engelska bilar. Konstigt att Lucas, som på den tiden satte glappkontakt i system, kunde skapa så märkliga kontakter.







