Wasp till Varberg på höstens 30-årsturné
Till hösten får Varberg besök av rockbandet som Siewert Öholm kallade satanister: Wasp.
Nästan 30 år senare är Blackie Lawless också kristen och vägrar att framföra Animal (f**k like a beast)".
Relaterat
Hårdrock. Wasp med Blackie Lawless i spetsen uppträdde på Sweden Rock sommaren 2010 (bilden) och när bandet är tillbaka för en 30-årsturné görs första konserten i Varberg lördag 6 oktober. Förband är Badmouth från Stockholm.Foto: Claudio Bresciani/SCANPIX
Fakta
Lite om Wasp
Bildades i Los Angeles 1982, men medlemsbytena har varit många och bara sångaren, gitarristen och låtskrivaren Blackie Lawless är kvar av originaluppsättningen.
Spelar sleaze/glamrock och blev ökänt för sina ockulta symboler, texter om sex och skräckfilmsinspirerade scenshower. Över tolv miljoner sålda album skvallrar om att det var ett smart sätt att få uppmärksamhet.
Konserterna på höstens jubileumsturné "30 Years of thunder" har tre delar. De inleds med en timmes material från de första fyra skivorna, fortsätter med 25 minuter av "The crimson idol" (inklusive filmen) och avslutas med en blandning där låtar skrivna till den kommande studioinspelningen ingår.
Alla som har sett SVT:s "Svar direkt" om hårdrock 1984 (finns på Youtube) minns hur Siewert Öholm beskriver Wasp: "…kedjor, konstiga sätt att klä sig, sågklingor i skrevet, man sysslar med alla möjliga saker på scen" och syftar på att frontmannen Blackie Lawless kastade ut rått kött i publiken och låtsades tortera en halvnaken fastbunden kvinna.
Den frikyrklige programledaren säger sedan att bandets namn betyder "We Are Satan’s People".
- Nej, Wasp betyder bara geting. Det har aldrig varit ett satanistband, utan tyckte bara att punkter mellan bokstäverna (W.A.S.P.) såg fräckt ut, säger varbergaren Andy Flash, som hjälper Jessica Appelquist med Rock Plektrums evenemang.
- Wasp spelar klassisk hårdrock, men hade blod och sexanspelningar som image på första plattan för att skapa rubriker. Och det fick de ju. Alla visste vilka Wasp var, fortsätter Andy.
Innan han tog sig namnet Blackie Lawless växte Steven Duren upp i ett strikt kristet hem och den nu 55-årige sångaren ser sig sedan en tid som frälst – och censurerar därför en del av Wasps låtar. 21 september är det exakt 30 år sedan bandets första gig på Troubadour i Los Angeles och det firas med en turné som innehåller både pyroteknik och videoskärmar.
- Det blir deras största scenshow någonsin. Jag såg Wasp som förband till Iron Maiden redan 1986 i Scandinavium och även på Marquee Club i London 1992 under Crimson Idol-turnén och det var fantastiskt bra, säger Andy Flash.
Jessica Appelquist är numera ensam huvudansvarig för Rock Plektrums konserter och för att ha råd att fortsätta boka band till Nöjeshallen och Sparbankshallen krävs större publik än på Mike Tramp 28 april.
- Där missade varbergarna något, för han sjöng många bra White Lion-låtar. Jag satsar ju egna pengar och det dyra är ofta lokalen och vakterna, inte banden.
Wasp kommer att inleda den svenska delen av turnén i Varberg 6 oktober och gör inga andra spelningar på Västkusten.
- Jag började planera redan i höstas och sedan tog själva förhandlingarna tre-fyra veckor. Det känns ju extra bra att vi får hit Wasp på en lördag, säger Jessica och tipsar om Snowy Shaws halloweenkonsert 3 november och Pretty Maids 15 december.























