Vulkanutbrott och bröllop hjälper Falkenbergsrevyn
Falkenbergsrevyn har varit på sin årliga inspirationsresa utomlands. Nu är gänget tillbaka med material till ”Glödhett - ett utbrott i två akter”.
Relaterat
Vanligtvis brukar de välja ett nytt ställe varje år, men den här gången återvände man till Alanya i Turkiet.
– Vi var där förra året på ett jättebra ställe. Det känns tryggt när man lärt känna folket som jobbar där, förklarar revyproducenten Magnus Wernersson.
Som vanligt har det heller inte varit några problem att hitta uppslag att skämta om. Med vulkanutbrott och askmoln som stoppat flygtrafiken, Gudrun Schymans pengabränning, Lars Ohlys bröstpump, vuvuzelas under fotbolls-VM, med mera.
– Sedan kommer vi att ha med en grej om bröllopet i somras.
Men det avverkade ni väl redan i förra revyn ”Kärleksfeber”?
– Jo, men vi har ju en låt där med en fantastisk koppling till Falkenberg. Den komponerades i Vinbergs kyrka.
Du menar ”Wedding” med Hep Stars?
– Precis och det är lite kul eftersom Svenne Hedlund brukar gå på våra premiärer.
Hur går det till när ni arbetar på era inspirationsresor?
– Vi börjar skriva redan i början av augusti då vi träffas någon kväll i veckan och pratar idéer. Sedan ökar tempot och när vi åker ska vi ha tillräckligt med idéer för att kunna dela upp vem som ska arbeta vidare med vad.
– När vi väl kommer ner så är det fritt fram för sol och bad fram till klockan 14 varje dag. Då samlas vi på mitt rum och går igenom vad vi skrev för olika texter dagen innan så att alla kan höra vad vi producerat. Sedan jobbar vi fram till sena kvällen, vilket ofta kan bli närmare midnatt. Sista dagen brukar vi samlas och köra igenom allt som är skrivet under veckan. Framför allt är det musik och det blir nästan som en liten minikonsert.
Wernersson räknar med att ungefär 80 procent av föreställningen är klar. Lite utrymme får lämnas också till händelser som inträffar fram till premiärdags. Det blir den 28:e revyn (14 gick i Krogsered och detta blir nummer 14 i Falkenberg).
Sedan förra revyn ”Kärleksfeber” visades på SVT i somras har intresset ökat ännu mer och därför släpps biljetterna till allmänheten rekordtidigt i år, redan 29 oktober.
Men premiären blir som vanligt den 5 januari.





























Vad förväntar du dig av årets revy?
Senaste kommentarerna:
Skrivet 20 okt 2010 17:42 Magnus Wernersson (Ej registrerad)
Läste din kommentar Arne och jag förstår hur du tänker. Men allvarligt talat så tror jag inte det gjort nån skillnad. Falkenbergsrevyn är ingen lokalrevy och har aldrig varit det heller. Vår största publik kommer från orter utanför Falkenberg där kunskapen om våra lokala politiker här är tämligen begränsad.
Men årets revy kommer att bli riktigt rolig ändå kan jag lova.
Skrivet 15 okt 2010 07:09 arne (Ej registrerad)
lite mer i revyn om fru vernersson o hennes politik.
det hade det blivit om någon annan hade varit kommunalråd.