Fler åker bussen efter satsning
Hallandstrafikens satsning på rakare och snabbare turer i Falkenberg har gett resultat. Fler falkenbergare åker buss.
Relaterat
Det är framför allt nya linje 1 och linje 10 till tågstationen som ökat markant, men även över lag har lokaltrafiken fått en resandeökning.
Har du förändrat ditt resande? Har bussturerna blivit bättre? Kommentera artikeln och säg vad du tycker!




















Är det lättare att åka buss nu?
Senaste kommentarerna:
Skrivet 9 feb 2012 09:51 NP (Ej registrerad)
Jossan (Ej registrerad) skrev:
Det är på tok för dyrt att åka buss idag.... det är billigare att ta bilen å smidigare.
Du kan inte bara räkna bensinpengar. Med skatt, försäkring, värdeminskning och reparationer så kostar en bil ca. 50:- per mil att köra. Bussen är oslagbar på så sätt i kostnad. Problemet med bussen är ofta att hållplatserna ligger för tätt och att det sällan lönar sig tidsmässigt att vänta på bussen istället för att cykla.
Skrivet 6 feb 2012 15:36 LC (Ej registrerad)
Det är linje 552 som går förbi Stafsinge strand. Kanske fler turer där? Eller att 7 kör ner vid Fynda- åtm varannan buss. Den nya linjen till Ekhaga kanske kan knytas till Falkagård.För även vi som bor vid Stafsinge strand och inte har bil vill kunna åka och handla!
Skrivet 6 feb 2012 14:28 Jossan (Ej registrerad)
Det är på tok för dyrt att åka buss idag.... det är billigare att ta bilen å smidigare.