Fängelse för ökänd sol-och-vårare
Det blev fängelse i ett år för Frank Sandberg, 55, som erkänt att han lurat en ensamstående trebarnsmor på 215 000 kronor. Tingsrätten i Norrköping beslutade även att en villkorlig frigivning på ett år och nio månader ska förverkas.
Relaterat
I höstas lärde Sandberg känna den nyskilda kvinnan i Valdemarsvik och lovade att de skulle gifta sig och att han skulle betala skulderna på hennes bostad. Han övertalade henne också att låna honom 215 000 kronor innan kvinnan förstod att han var en bedragare.
55-åringen erkände brott vid rättegången och åklagaren yrkade på fängelse i ett år och nio månader men straffet blev alltså ett år. Sandberg dömdes även att betala skadestånd på 320 000 kronor till kvinnan.
Sandberg var tidigare bosatt utanför Falkenberg och dömdes -08 till fängelse i fem år av tingsrätten i Varberg för 17 grova bedrägerier. I de flesta fallen hade 55-åringen övertalat ensamstående kvinnor att låna honom pengar.



















