Falkenberg

Publicerad 31 juli 2009 Uppdaterad 31 juli 2009
Textstorlek 1 2 3

Här är vinnaren i tävlingen "Årets badstuga"

På torsdagen korades vinnaren i HN-tävlingen ”Årets badstuga 2009”. Det prestigefyllda priset gick till familjen Åkesson för deras föredömliga lösningar när det gäller elförsörjning och sängplatser.

Relaterat

På torsdagen besökte HN familjen Åkesson i deras vinnande badstuga (Sillen 27) vid Skrea strand för att dela ut priset. Det var en mycket glad pappa Tore som öppnade dörren.

– Jag var inte beredd på det här. Jag trodde att jag hade en fördel med mitt miljötänk, men inte att jag skulle vinna. Det här känns jättehäftigt, utbrast han.

Hans fru Agneta fyller i och menar att hon blev jätteöverraskad.

Det miljötänkande som Tore trodde skulle hjälpa honom till seger var också en av anledningarna till att familjens badstuga vann.

– När jag byggde för 13 år sedan satte jag upp solceller på taket. Skulle jag då i stället ha anslutit mig till elnätet hade det totalt kostat 16000 kronor med elskåp och allt. Jag köpte mina celler och installation för totalt 7500 kronor. I dag kostar det ingenting, det sköter sig självt, och det är miljövänligt, berättar han.

Kriterierna i tävlingen var bland andra att stugan skulle vara föredömlig, finurlig och ha något speciellt. Den skulle helst inte strida mot några bestämmelser eller lagar – något många badstugebyggen annars gör.

HN-reportern Per Fält i juryn berättar att det vinnande bidraget gärna skulle kunna fungera som förebild för andra.

– En av tankarna kring tävlingen var att visa upp en stuga med finurliga och smarta lösningar. Andra badstugeägare ska kunna se det här lilla huset och få nya idéer. Konsten är ju bland annat att kunna gömma mycket på en liten yta och vinnaren hade gjort det på ett ytterst snitsigt sätt, berättar han efter prisutdelningen.

En av de lösningar juryn föll för, förutom solcellerna, var den speciella lösningen för sängarna. De sitter uppfällda mot väggen dagtid och fälls enkelt ned när det är dags att sova.

– Jag fick inspiration både från hytter på fartyg och kupéer på tåg. Där har de ofta denna lösning och man får mycket utrymme till annat när man tar bort dem.

Det smarta tillvägagångssättet invändigt har gjort att familjen Åkesson har kunnat låta bli att bygga till någonting utvändigt, det finns inga trädäck, staket eller stenlagda uteplatser.

Lösa föremål, som till exempel stegen, förvaras under huset.

– Det har ju varit mycket skriverier om folk som bygger ut med terrasser och sådant. Vi har inga utbyggnader. Jag tycker att det ska finnas gräs som barnen kan springa på, berättar Tore.

Att familjen är glad över priset råder det ingen tvekan om. Och de är redo för intresserade gäster.

– Jag tror att folk kommer att bli nyfikna och vilja komma hit. Det är okej, jag är väldigt stolt över det här, berättar Tore.

Publicerad 31 juli 2009 Uppdaterad 31 juli 2009
Textstorlek 1 2 3

Senaste kommentarerna:

Skrivet 31 jul 2009 11:49 Grimsholmen (Ej registrerad)

Stort grattis till Tore m. familj. Själv hade jag tippat att Lars Widar's stuga skulle ta hem titeln. Det måste ha varit ett knivigt beslut för juryn.

Innehåll

Annonslinje

Sport i Falkenberg

Kultur i Falkenberg

Annonslinje

Livets gång i Falkenberg

Falkenbergs politikertoppar

Hur väljer du?

Vad är viktigast när du röstar i kommunvalet?

Annat innehåll

WEBBKAMERA
Falkenberg,
Skrea strand

◄ Klicka på bilden för att starta webbkameran

Läsarnas bilder - Falkenberg

Nöje:
Katie och Malin modellar ihop
Katie Holmes och vårt svenska stjärnskott Malin Åkerman gör reklam för det amerika... 2010-09-02
13370_Katie_och_Malin_modellar_ihop_127783
Play
Katie och Malin modell...
Katie Holmes och vårt svenska stjärnskott Malin Åkerma... 2010-09-02
Se inslaget
12270_Skottlossning_mot_restaurang_127766
Play
Skottlossning mot rest...
På torsdagsförmiddagen fick polisen information om att ... 2010-09-02
Se inslaget

Senaste nytt

Sommarhalland
Sommarhalland
MobiltelefonTipsa oss!
Telefon:010-471 52 55, 010-471 53 55
E-post: tipsahn@hn.se
sms / mms: HN [text] till 72099

Hallands Affärer
Hallands Affärer
Hallands största affärstidning
Tipsa oss om nyheter och reportageuppslag: Torsten Nilsson , redaktör tel: 035-181980.
Annonsera i
Hallands Nyheter
Med vår webbokning är det enkelt att lägga in en annons i tidningen.
Prenumerera på
Hallands Nyheter
12 månader
2010 kr
6 månader
1110 kr
4 månader
805 kr
2 månader
450 kr
Autogiro
176 kr /mån
Prenumerera
via RSS
» Nyheter
» Halland
» Varberg
» Sport
Lokus - Annonser från 60 dagstidningar Köp & Sälj Jobb Motor Bostad Lägg in annons
 
 
 
 
 
 

HN-kortet

HN-kortet med erbjudanden, endast för Hallands Nyheters prenumeranter!

Tävlingar & Vinnare

 
 

Kontaktinformation

Nyhetstips

Tel: 010-471 52 55, 010-471 53 55
E-post: tipsahn@hn.se
SMS Skicka ett SMS till 72099 HN.

Hallands Nyheter

Ansvarig utgivare: Anders Svensson
Webbchef: T f Mikael Novak
Marknadschef: Anders Nilsson
Adress: Storgatan 22
Postadress: 311 81 Falkenberg
Telefon: 010-471 52 00

Hallands Nyheter ingår i Mediabolaget i Halland AB som i sin tur ägs av Stampen AB och Lidköpingspress AB genom Mediabolaget Västkusten AB.