Mat från alla sorters kök vid samma bord
Relaterat
Lunchgemenskap.Jennifer Carlsson äter lunch tillsammans med Ann-Christine Syrén (ryggen emot) och David Carlsson,Foto: Daniel Molund
Salladsbordet nästa. Mattias Ifverström på Carlsberg tar för sig av salladsbordet.Foto: Maria Gredeskog
Artikelserie
- Vårt dagliga bröd
- Vårt dagliga bröd
- Margareta har lagat skolmat i över 30 år 2010-03-26
- Matlagning är roligt om man kan det 2010-03-23
- För dyrt med vidareutveckling 2010-03-23
- I skolornas matråd får alla tycka till 2010-03-10
- Smaken avgör – inte närings-innehållet 2010-03-04
- Få elever känner till tallriksmodellen 2010-03-04
- Dietisten: Ingen ska behöva äta lunch före elva 2010-03-02
- Test av skolkök 2010-03-02
- Falkenberg långt från ekomålet 2010-02-17
- Finns det ett värde i närodlat? 2010-02-12
- Vilka krav ställs på mat man köper till skolan? 2010-02-10
- Oppositionen vill ha kvar köken 2010-01-30
- Gemensam organisation för mat i skola och äldreomsorg? 2010-02-02
- Det lutar åt färre kök 2010-01-29
- Skolmaten smakade bättre än den såg ut 2010-01-28
- Facket: Tufft, tungt och ont om tid 2010-01-22
- Alla vet vad som ska göras i Apelskolans kök 2010-01-22
- Föräldrarna i Morup vill ha kokerskan kvar 2010-01-19
- Lunchmaten är ett viktigt inslag i förskolans pedagogik 2010-01-19
- Var ska skolmaten lagas i framtiden? 2010-01-13
- I Ullared ska det vara sillbullar och i Vessige gillar de kalvdans 2009-12-17
- Här lagas mat för gammal och ung 2009-12-15
- Lunchlådan gör att vi tar kortare rast 2009-12-08
- Uteluncher blir allt dyrare 2009-12-07
- Sex av sju matställen serverar för fet lunch 2009-12-03
- Restaurangerna om maten 2009-12-03
- Ta del av laboratorieanalysen 2009-12-02
Kön till mikrovågsugnarna ringlar sig lång i Gekås personalmatsal. Här samlas anställda för att äta lunch i omgångar, både de som har matlåda med sig och de som köper mat i restaurangen. Köttgrotta med fetaost och grönsaker är dagens rätt.
– Jag köper alltid mat. Det är bekvämt och bra. Det är mitt mål mat för dagen och på kvällen behöver jag inte laga mat, säger Ann-Christine Syrén.
Lunchkamrat för dagen är Jennifer Carlsson:
– Jag försöker ta med mat för att få variation men det är inte dyrt att köpa. Det tar längre tid att mikrovärma om man har egen mat med sig. Har man otur hamnar man sist i kön.
Lunchrasten är 30 minuter och de flesta HN pratar med säger att de äter på en kvart. Resten av tiden pratar de med arbetskamrater, dricker kaffe eller tar det lugnt. Oftast sitter man med kollegor från sin egen avdelning under måltiden.
– Matsalen är jättebra. Den enda nackdelen är att det blir högljutt när många äter samtidigt. Man är uppe i varv. Jag kan plötsligt inse efter tio minuter att jag ätit färdigt, säger Frida Möller.
Lite drygt tre och en halv mil närmre kusten lägger köksmästare Jay Zahir sista handen vid dagens lunch. Varje dag lagar han tillsammans med sina kollegor mat till cirka 200 personer i restaurangen på Carlsberg. Restaurangen är nyckelhålscertifierad.
– All personal har gått utbildning. Det är kul att jobba med nyttig mat och en utmaning också, säger Jay Zahir.
I restaurangen, som också är personalmatsal, finns mikrovågsugnar för matlådor. Också på Carlsberg är lunchrasten 30 minuter. Matrum för de hungriga finns på flera andra håll i huset också. En av dem som för dagen valt restaurangmat är Anders Lydén. Det blev falska gäss.
– Det är jättegott, smidigt och prisvärt. Jag äter inte lagad mat på kvällen.
Han tycker nyckelhålscertifiering av rätter är jättebra men valde trots det inte det nyttigare alternativet. Förändringens tid kanske väntar…
– Jag tog det som såg godast ut men jag har anmält mig till Göteborgsvarvet, börjat träna och måste tänka på vikten, säger han med ett leende medan kollegorna småpikar honom.
Joakim Larsson äter vid bordet bredvid. Han köper mat nästan fem dagar i veckan.
– Det händer att jag tar med mig matlåda men det är inte så ofta.
Matlådorna verkar framför allt kvinnorna stå för.
– Vi tjejer lagar mat och tar med oss den. Bland oss som jobbar som innesäljare är majoriteten kvinnor och som jag uppfattar det är det fler som har matlådor med sig, säger Karin Berntson.


























