logo

Falkenberg

Publicerad 23 januari 2010 Uppdaterad 23 januari 2010
Textstorlek 1 2 3

Herrelösa hundar ärver 2,5 miljoner

Den 70-årige mannen hade inga barn. När han dog i höstas hade han testamenterat alla sina tillgångar, drygt 2,5 miljoner kronor, till för­eningen Djurskyddet och dess arbete för herrelösa hundar.

Relaterat

Mannen bodde i en lägen­het i Falkenberg. Dit flyttade han för några år sedan, ­efter att länge ha varit bosatt på en gård i Stafsinge.

Han levde ensam och tillbakadraget, hade inga barn men var förtjust i hundar. I hans dödsannons fanns till och med en hund avbildad. Det var också på hundar mannen tänkte när han på våren 2008 skrev sitt testamente. Det består av en enda mening:

”Vid min bortgång skall all min kvarlåtenskap tillfalla föreningen Djurskyddet Sverige, att använda i deras arbete med att ta hand om herrelösa hundar.”

Med dessa ord gjorde mannen sina två äldre syskon arvslösa, medan Djurskyddet fick en gåva på drygt 2,5 miljoner kronor.

– Vi får en eller kanske två stora gåvor om året, ofta från människor som inte har några nära anhöriga. Det är jätteviktigt för vår verksamhet, säger Åsa Hagelstedt, generalsekreterare i Djurskyddet Sverige.

Under 2008 fick för­eningen in cirka 5 miljoner kronor i gåvor och bidrag. I en del fall har givaren, som i det här fallet, speciella önskemål om vad pengarna skall användas till.

– Det kan vara att pengarna ska gå till vintermatning av fåglar. Vi har en hel del fonder som lokalför­eningarna får söka pengar ur för olika ändamål.

Åsa Hagelstedt berättar att två föreningar, en i Stockholm och en i Kiruna, sysslar enbart med omplacering av ”herrelösa hundar”.

– Det är tack och lov mycket ovanligt med hundar som saknar ägare i Sverige – ser folk en hund som springer omkring så ringer de ju polisen omgående. Däremot smugglas det in en del hundar och det finns hundar som far illa hos sina ägare. Vi hjälper till att ta hand om och skaffa nya hem till hundar som far illa eller där ägarna inte har möjlighet att sköta sina djur på grund av sjukdom eller av andra orsaker, förklarar Åsa Hagelstedt.

Publicerad 23 januari 2010 Uppdaterad 23 januari 2010
Textstorlek 1 2 3

Innehåll

Annonslinje

Kultur i Falkenberg

Annonslinje

Annat innehåll

Sök i arkivet

WEBBKAMERA
Falkenberg,
Skrea strand

◄ Klicka på bilden för att starta webbkameran

Nyheter:
Blinda får syn i tungan
Ny teknik kan hjälpa blinda att se med hjälp av tungan. 2010-03-19
13370_Pattinson-hysteri_for_Remember_Me_114057
Play
Pattinson-hysteri för...
Fansen flockades till premiären för Twilight-stjärnans... 2010-03-19
Se inslaget
13370_Homosexuella_forsvagade_armn_114035
Play
'Homosexuella försvag...
Den pensionerade generalen John Sheehan ger homosexuella ... 2010-03-19
Se inslaget

Senaste nytt

VÅRA BLOGGARE
MobiltelefonTipsa oss!
Telefon:010-471 52 55, 010-471 53 55
E-post: tipsahn@hn.se
sms / mms: HN [text] till 72121

Hallands Affärer
Hallands Affärer
Hallands största affärstidning
Tipsa oss om nyheter och reportageuppslag: Torsten Nilsson , redaktör tel: 035-181980.
Annonsera i
Hallands Nyheter
Med vår webbokning är det enkelt att lägga in en annons i tidningen.
Prenumerera på
Hallands Nyheter
12 månader
2010 kr
6 månader
1110 kr
4 månader
805 kr
2 månader
450 kr
Autogiro
176 kr /mån
Prenumerera
via RSS
» Nyheter
» Halland
» Varberg
» Sport
Lokus - Annonser från 60 dagstidningar Köp & Sälj Jobb Motor Bostad Lägg in annons
 
 
 
 
 
 
 

Kontaktinformation

Nyhetstips

Tel: 010-471 52 55, 010-471 53 55
E-post: tipsahn@hn.se
SMS Skicka ett SMS till 72099 HN.

Hallands Nyheter

Ansvarig utgivare: Anders Svensson
Webbchef: Lars Grimbeck
Marknadschef: Anders Nilsson
Adress: Storgatan 22
Postadress: 311 81 Falkenberg
Telefon: 010-471 52 00

Hallands Nyheter ingår i Mediabolaget i Halland AB som i sin tur ägs av Stampen AB och Lidköpingspress AB genom Mediabolaget Västkusten AB.