Falkenberg

Publicerad 25 februari 2010 Uppdaterad 25 februari 2010
Textstorlek 1 2 3
 Om två veckor ska utredningen, som berör behandlingen av fyra barn, vara klar. Parallellt prövas också den arbetsrättsliga frågan om personalens fortsatta anställningar.

Om två veckor ska utredningen, som berör behandlingen av fyra barn, vara klar. Parallellt prövas också den arbetsrättsliga frågan om personalens fortsatta anställningar.

Fotograf:
Håkan Johansson

Behandlingen av fyra barn på Villa Balder utreds

Utredningen om missförhållandena på Villa Balders fritidshem omfattar fyra barn, där det finns misstankar om att de har behandlats eller bemötts på ett felaktigt sätt av personalen. Fler detaljer sipprar nu ut från utredningen, bland annat ska en chef ha blivit upplyst om missförhållandena redan i oktober utan att han då rapporterade vidare.

Det dröjer till den 10 mars innan utredningen blir klar, men redan visar det sig att den är mera omfattande än vad som tidigare varit känt.

Redan i oktober larmades den närmaste chefen om att en utvecklingsstörd pojke ibland hölls inlåst i ett mindre utrymme i ett uthus på Villa Balder. Utrymmet, som pojken sattes i när han inte gick att lugna ner, var en sorts masonitlåda som var ungefär fyra kvadratmeter stor och 1,8 meter hög. Den var placerad i ett garage vid Balder och lär ha varit inredd med madrasser, tygdrapering och en bandspelare för musiklyssning.

Efter att han blev larmad, så besökte chefen den 8 oktober Balder och såg till att den här lådan inte användes längre, säger utredaren Eva Jonsson.

Men ett av frågetecknen är varför inte uppgifterna redan då fördes vidare till högre chefer för en noggrannare utredning. Först när några tillfälligt anställda gick in med en formell lex Sarah-anmälan i månadsskiftet januari–februari, så vidtog kommunen kraftfulla åtgärder och stängde av fyra ur personalen (däribland chefen).

Och det är inte bara behandlingen av den här utvecklingsstörde pojken som är föremål för utredning. (Han är för övrigt inte autistisk som det tidigare har sagts.)

Behandlingen av ytterligare tre barn utreds också, i detta fritidshem som totalt omfattar nio funktionshindrade barn.

– När det gäller de tre andra barnen handlar det framförallt om hur de har blivit bemötta av personalen, säger socialchef Sergio Garay.

Utredningen ska besvara frågan om barnen i fritidsverksamheten har utsatts för missförhållanden som äventyrat deras personliga säkerhet eller fysiska eller psykiska hälsa. I detta arbete har också utredaren kontakt med Socialstyrelsen. Parallellt övervägs också arbetsrättsliga åtgärder, ytterst frågan om den avstängda personalen får behålla sina anställningar.

Men här finns delade meningar om vad som har hänt och pågått i verksamheten, poängterar Eva Jonsson.

Hon, som nu utreder fallet, var tillförordnad avdelningschef för Falkenbergs handikappomsorg när de anmälda händelserna inträffade.

– Jag var under den tiden på besök på Balder, men personalen visade mig aldrig det här uthuset där lådan fanns. Så jag har inte känt till någonting om detta, säger Eva Jonsson.

Men socialnämnden är medveten om komplikationen att en före detta avdelningschef utreder vad som inträffat inom hennes verksamhetsområde. Socialchefen Sergio Garay säger att om det uppstår frågetecken om hennes egen roll, så kommer den delen att utredas av nye handikappomsorgschefen Ola Götesson. Denne har fördelen av att ha börjat i kommunen först efter att de anmälda händelserna inträffat.

Publicerad 25 februari 2010 Uppdaterad 25 februari 2010
Textstorlek 1 2 3

Senaste kommentarerna:

Skrivet 25 feb 2010 16:34 Fundersam (Ej registrerad)

Jag tycker det är tråkigt det som hänt på Villa Balder men jag kan tycka att det yttersta ansvaret har chefen som känt till hur situationen varit. När man som personal får hand om en som man inte vet hur man ska hantera och får spott och slag så måste det finnas någon som ser till att det blir förändringar för det är en ohållbar situation för både personalen och barnen som är där. Hur ska man kunna bedriva en bra verksamhet om man inte kan få hjälp med det som man har problem med. Ingen ska behöva ta emot spott eller slag det måste ju finnas avikelserapporter som kan styrka hur jobbigt även personalen haft det. Även dom andra barnen som vistas där måste ju ha tagit skada av det som skett. Har chefen kännedom om det rummet som dom satt han i för att lugna ner sig så borde det ansvaret ligga på honom eller henne. Kanske skulle det barnet det handlar om inte varit där för det kan vara en miljö som inte passar honom/henne. Man borde tagit itu med problemen innan det gick så här långt...

Innehåll

Annonslinje

Sport i Falkenberg

Kultur i Falkenberg

Annonslinje

Livets gång i Falkenberg

Falkenbergs politikertoppar

Hur väljer du?

Vad är viktigast när du röstar i kommunvalet?

Annat innehåll

WEBBKAMERA
Falkenberg,
Skrea strand

◄ Klicka på bilden för att starta webbkameran

Läsarnas bilder - Falkenberg

Nöje:
Katie och Malin modellar ihop
Katie Holmes och vårt svenska stjärnskott Malin Åkerman gör reklam för det amerika... 2010-09-02
13370_Katie_och_Malin_modellar_ihop_127783
Play
Katie och Malin modell...
Katie Holmes och vårt svenska stjärnskott Malin Åkerma... 2010-09-02
Se inslaget
12270_Skottlossning_mot_restaurang_127766
Play
Skottlossning mot rest...
På torsdagsförmiddagen fick polisen information om att ... 2010-09-02
Se inslaget

Senaste nytt

Sommarhalland
Sommarhalland
MobiltelefonTipsa oss!
Telefon:010-471 52 55, 010-471 53 55
E-post: tipsahn@hn.se
sms / mms: HN [text] till 72099

Hallands Affärer
Hallands Affärer
Hallands största affärstidning
Tipsa oss om nyheter och reportageuppslag: Torsten Nilsson , redaktör tel: 035-181980.
Annonsera i
Hallands Nyheter
Med vår webbokning är det enkelt att lägga in en annons i tidningen.
Prenumerera på
Hallands Nyheter
12 månader
2010 kr
6 månader
1110 kr
4 månader
805 kr
2 månader
450 kr
Autogiro
176 kr /mån
Prenumerera
via RSS
» Nyheter
» Halland
» Varberg
» Sport
Lokus - Annonser från 60 dagstidningar Köp & Sälj Jobb Motor Bostad Lägg in annons
 
 
 
 
 
 

HN-kortet

HN-kortet med erbjudanden, endast för Hallands Nyheters prenumeranter!

Tävlingar & Vinnare

 
 

Kontaktinformation

Nyhetstips

Tel: 010-471 52 55, 010-471 53 55
E-post: tipsahn@hn.se
SMS Skicka ett SMS till 72099 HN.

Hallands Nyheter

Ansvarig utgivare: Anders Svensson
Webbchef: T f Mikael Novak
Marknadschef: Anders Nilsson
Adress: Storgatan 22
Postadress: 311 81 Falkenberg
Telefon: 010-471 52 00

Hallands Nyheter ingår i Mediabolaget i Halland AB som i sin tur ägs av Stampen AB och Lidköpingspress AB genom Mediabolaget Västkusten AB.