Ovanligt med undantag från tretimmarsregeln
Det finns inga beslutade planer på att ändra fördelningen av timmar på dagis för 15-timmarsbarn. Enbart särskilda skäl kan få rektorer att göra undantag.
Relaterat
Fakta
Besparing på 15-timmarsbarn
Förra året beslutade kommunfullmäktige att minska barn- och utbildningsnämndens ram med 17 miljoner kronor. Besparingen på 15-timmarsbarn arbetades fram under våren 2009 och bygger på måltidskostnaden:
I december 2008 fanns det 280 stycken 15-timmarsbarn. Portionspriset per barn är 8,60 kronor. Det blir en kostnad på 2 408 kronor per dag. Besparingen per år (baserat på 208 dagar) blir då 500 000 kronor, det vill säga drygt 1 800 kronor per barn/år.
Föräldrar, som stressar med hämtning och lämning av äldre syskon när de är föräldralediga, har inga förändringar att vänta med dagistider. Barn- och utbildningsnämnden beslutade i april förra året att 15-timmarsbarn ska gå tre timmar per dag fem dagar i veckan i stället för fem timmar per dag tre dagar i veckan. Kommunen sparar, enligt egna beräkningar, 500 000 kronor per år på 280 stycken barn.
– Några föräldrar har hört av sig och säger att de har svårt att utnyttja tjänsten. Det politiska beslutet är att timmarna ska fördelas över veckan men finns det särskilda skäl så har rektor möjlighet att ändra tider, säger Torbjörn Weihard, verksamhetschef för förskolan.
Vad är det för skäl?
– Det kan handla om att det tar för lång tid att ta sig till förskolan, till exempel om det bara finns allmänna kommunikationer.
HN har träffat föräldrar som upplever att de knappt hinner komma hem förrän det är dags att åka tillbaka till dagis igen.
– Det är inte skäl nog. Den känslan räcker inte men man måste göra en individuell bedömning utifrån förskolebarnets behov.
Det finns nio fall i kommunen där rektorer på förskolor ändrat tider för 15-timmarsbarn. Det kan exempelvis handla om familjesituationen. Torbjörn Weihard tror inte att tider och den uteblivna pedagogiska lunchen påverkar barnens upplevelse på förskolan.
– De får vara med på annat i stället. Barn kan uppleva tre timmar som en jättelång tid. Så har det varit i alla tider att en går hem och en annan kompis är kvar. Vuxna kan sprida oro till barnen också.
Finns det några planer på att gå tillbaka till fem timmar per dag tre dagar i veckan som många föräldrar föredrar?
– Det finns inga beslutade planer på att förändra timmarna, säger Torbjörn Weihard.

























Vad tycker du om tretimmarsregeln på förskolorna?
Senaste kommentarerna:
Skrivet 11 mar 2010 08:47 Nettan (Ej registrerad)
Tycker det är beklagligt. Jag som gillar Falkenbergs kommun. Numera bor jag som tur är i Varbergs kommun så mina barn får gå 5 timmar tre dagar i veckan. Det passar oss bäst! :) Sen har jag vårdnadsbidrag för den minsta och vi får lite tid själva när...
Skrivet 11 mar 2010 08:46 Närande (Ej registrerad)
Föräldraledighet ? Det måste väl betyda att man på samhällets bekostnad skall vara ledig med sina barn. Om ni vill ha "semester" så får ni väl ta ut det.
Skrivet 11 mar 2010 06:24 /Magnus i Falkenberg. (Ej registrerad)
Man kan räkna fel - och fel.
8:60 per dag. 280 stycken 15-timmarsbarn. Men om dom varit på dagis tre dagar i veckan hade det blivit 168 barn per dag. Och då hade kostnaden per dag blivit 1445:-. Inte 2408:- som det står i artikeln. I stort sett 1000:- felräknat per dag!
Av HN eller kommunen - vilket är värst. Pressen borde kunna räkna. Kommunen borde kunna räkna.
208 dagar/år verkar rimligt. Det är omkring 225 arbetsdagar på ett år. Och att storasyskon är lite småsjuka några veckor hör liksom till vardagen.