Skejteliten tävlar i Falkenberg
Betongcupen - skejtboardens nationella elitserie - kommer till Vallarnas skejtpark på lördag.
Relaterat
Betongcupen är en nationell tävling som syftar till att lyfta de städer som valt att bygga betonganläggningar och att främja en levande skejtboardkultur. Cupen turnerar runt på flera orter i Sverige där det finns betonganläggningar. Tävlingen avslutas i Malmö i augusti.
På lördag gör tävlingsdeltagarna upp om 10 000 kronor på Vallarna. Om det är fint väder vill säga, annars flyttas tävlingen, som i Falkenberg kallas för Lax Games, fram till på söndagen.
En utställning om skejtboardföreningen No Limit kommer att finnas på plats. Föreningen arbetar för kvinnors plats inom skejtboarden.
Lax Games börjar klockan 11 och slutar 19.30.




















Senaste kommentarerna:
Skrivet 20 jun 2010 12:00 "skateförälder" (Ej registrerad)
Tack! skateföreningen,fritidsledare,musikanterna,åkare ja alla glada människor som var i parken det blev en lyckad dag.
Många duktiga åkare från olika delar av landet och våra Falkenbergskillar gjorde bra ifrån sig.Gratitis!
Kanske ett tips till Falkenbergs skateförening att annordna en lokal tävling med åkare i olika grupper/åldrar samt få några utställare på plats
och ta då en liten anmälningsavgift samt få åkarna att betala medlemskap till föreningen.
Jag tycker att kommunen borde hjälpa till att ordna vattenposter till åkarna och
var finns det toalett till ungdomarna/besökarna ?
Ni företag som vill gynna parken kanske bli en sponsor och hjälpa ungdomarna!!Välkomna.
Skrivet 19 jun 2010 21:28 Magnus (Ej registrerad)
Rullbräda heter det väl på svenska?
(Vad tillför du till debatten E?)
Skrivet 19 jun 2010 19:59 Glad mamma (Ej registrerad)
Hedra fritidsledarna Ingela och Rigmor på Kultur och Fritid för deras fantastiska engagemang i våra ungdomar!!!! Utan deras samarbete med skateföreningen och alla ungdomar på skaten, så hade den här dagen inte blivit så fantastisk som den blev! Hur många andra vuxna arbetar så här hårt för våra ungdomar i den här kommunen? Synd bara, att de aldrig får uppmärksamhet för sitt arbete! Vem av oss föräldrar skulle arbeta dag och sena kvällar för att låta våra ungdomar få en fantastisk familjefest! Jag vill bara ge ett stort fång rosor till Ingela, Rigmor, sponsorer, skateföreningen, liveband mm. Tack för en underbar dag! Mina barn log ikapp och åt goda varmkorvar som naturligtvis hade grillats av fritidsledarna! Tack för allt Ni gör och tack alla övriga som arbetat med den är dagen! Idag gick jag glatt hem oc tänkte, att det finns vuxna som fortfarande bryr sig!!!!