Demensboenden tvekar om lag
Vårdpersonal får inte längre hindra dementa människor att lämna vårdhemmet genom att låsa in dem. Trots Socialstyrelsens beslut har kommunens demensboenden inte bestämt hur de ska hantera förändringen.
Relaterat
Fakta
Så fungerar de nya reglerna för demensboenden
Det är tillåtet att ha ytterdörren låst till ett demensboende. Kodlås är däremot inte tillåtet.
Larm får användas för att informera personalen om att en person är på väg att lämna boendet. Vårdpersonal kan då ta hand om patienten, försöka avleda uppmärksamheten eller gå med den enskilde ut.
Om det exempelvis är minusgrader ute ska personalen försöka förhindra den demenssjuke från att gå ut. Anställda kan i akuta situationer, då det är fara för den enskildes liv och hälsa, åberopa nödrätten och ingripa mer handgripligt.
Bälten och grindar kan användas om den enskilde samtycker till det eller visar att den accepterar det.
Källa: Socialstyrelsen
I förra veckan beslutade Socialstyrelsen att ta bort två föreskrifter som handlar om tvångs- och skyddsåtgärder för dementa människor i vården.
Anledningen är att de saknar stöd i lagen.
Förändringen innebär till exempel att personal inte längre får låsa in dementa med hjälp av kodlås.
Trots att beslutet togs för en vecka sedan har äldreomsorgen i Falkenberg ännu inte bestämt hur de nya reglerna ska hanteras.
– Vi har bestämt oss för att kartlägga vilka som blir påverkade och sedan utifrån det se hur vi kan gå tillväga, säger Annika Ulfström, avdelningschef för äldreomsorgen i Falkenbergs kommun.
Det låter som att beslutet är helt nytt för er?
– Ja, det får man nog säga. Att det pågått diskussioner har vi vetat men nu när beslutet kom är det ändå så att vi måste fundera ordentligt på hur vi ska hantera det.
De nya reglerna gäller från förra veckan. Varför har ni inte kommit igång med arbetet tidigare?
– Jag kan nog säga att flertalet svenska kommuner blev överraskade av beslutet eftersom vi inte har fått någon skriftlig förvarning. Därför är det viktigt att kartlägga hur många som berörs av de nya reglerna.
– Det får inte gå fortare än att vi har säkerhet för våra brukare. Vi kan inte spela med brukares säkerhet för att följa lagen, säger Annika Ulfström.
I gårdiskuterades frågan i socialnämnden och under de kommande veckorna ska enheterna inom äldreomsorgen diskutera förändringen, kartlägga vilka behov som finns och skapa gemensamma riktlinjer för hela äldreomsorgen.
Vad tycker du om de nya reglerna?
– Det handlar om hur mycket personal vi ska ha på våra enheter. Visst kommer det att ställa till med problem att vi inte får ha kodlås för dementa. Vi måste hitta en annan säkerhetslösning på det. Det kan innebära att vi måste ha mer personal, säger Annika Ulfström.
Finns det pengar för mer personal?
– Nej, det vet vi inte.
Enligt Socialstyrelsen har de nu upphävda föreskrifterna i alltför stor utsträckning använts som stöd för att låsa in och använda tvångsåtgärder mot enskilda personer. Myndigheten anser att varje kommun i stället bör se över vilka förändringar som behövs för att tvånget ska upphöra.
Enligt Annika Ulfström har demensvården i Falkenbergs kommun få tvångsåtgärder. Kodlåsen har använts för att förhindra förvirrade människor från att ta sig ut på egen hand.
– Vi vet att vi inte längre får ha kodlås men vi kommer inte att öppna dörrar för dementa personer, som inte vet var de hör hemma och riskerar att råka ut för olyckor. Vi får ta ställning till hur vi ska hantera detta så att vi följer de föreskrifter vi har att följa, säger Annika Ulfström.



















Senaste kommentarerna:
Skrivet 25 jun 2010 21:09 sapphire (Ej registrerad)
Om de inte låser dörrarna så den den som är Dement kan gå ut när den får ett infall om det
Vad händer om de dementa går ut utan att personalen ser detta pga de oftast är lite personal o inte har tid att ha koll på alla samtidigt
Så då ska den som dement vandra helt fritt o inte veta vart hon/han ska o kanske hamnar i Ätran
Vems blir då ansvaret ??
Personalen som inte fick låsa ytterdörren så att den dementa kunde gå ut eller socialstyrelsen som bestämt att dörrarna inte får låsas ???
För inte kan väl ansvaret bli personalens för isf behövs det personal som mer eller mindre kan punktmarkera den dementa o följa med den överallt den går
Att de inte får låsa in den dementa på sitt rum är väl sin sak men att inte få låsa ytterdörren på ett boende är helt sjukt
Skrivet 25 jun 2010 06:55 Pia (Ej registrerad)
Min mamma är dement sen 6år tillbaka hon är född 1943.... när hon var som allra sämst ville hon stå naken i busskuren på Halmstadvägen! om inte personalen hade hindrat henne o låst avd o spärrat utgången för henne så hade hon gjort detta o hon lyckades även nån gång...sjävklart ska personalen hindra henne annars kan ju socialstyrelsen komma o plocka upp henne i busskuren !
Skrivet 24 jun 2010 20:35 Pensionär, årg.-44 (Ej registrerad)
Man kan undra om Socialstyrelsens beslutande tjänstemän lever så nära verkligen att de verkligen är införstådda med vad ett demensboende innebär. Eller kan det vara så illa ställt att de själva börjat bli dementa? Föreslår ett studiebesök för att reda ut begreppen - och ännu bättre vore det givetvis om man kunde få dem att prya under en hel vecka - med vårdpersonalens löner!