På dressyrkurs med Hector Carmona
Hästar är Hector Carmonas liv. I helgen lärde den kände dressyrtränaren ut sina kunskaper till ridskolans elever i Örby.
Relaterat
– Han känns lite grann som mannen som talar med hästar. Det är häftigt att han engagerar sig så mycket även i oss vanliga ridskoleelever, sade Annika Johansson.
Hon var en av 18 deltagare när Marks ridklubb tillsammans med studieförbundet Sisu arrangerade en dressyrweekend i det nybyggda ridhuset. Både "nybörjare" och mer rutinerade ryttare fick chansen.
Hector Carmona höll sina lektioner på amerikanska. Om eleverna inte riktigt förstod vad han menade så tog han till kroppsspråket.
– Han är otroligt engagerad och duktig på att anpassa nivån till ryttarens och hästens kapacitet, förklarade ridläraren Lola Bodin, som fick kontakt med Hector i samband med ridhusets invigning tidigt i höstas.
Han är född i Chile men flyttade som barn till USA där hans far, olympiaryttaren med samma namn, grundade landets första stora dressyrcenter.
Hector Carmona Jr fortsatte på samma bana som sin far och har varit tränare åt ett flertal kända ryttare.
– Jag växte upp med hästar och det är mitt liv. Men när jag var ung så var långdistanslöpning min stora passion.
Han hamnade så småningom i Europa och för ungefär fem år sedan flyttade han till Sverige eftersom det är ett land där hästsporten är stor. Idag är han svensk medborgare och bor i Svalöv i Skåne, men Hector har planer på att flytta en bit norrut.
– I Skåne finns det så många tränare. Jag ser stora möjligheter för mig och min verksamhet här uppe.
Hector Carmona var nöjd med sina elever i Örby.
– De har gjort stora framsteg på bara ett dygn. Jag söker harmonin mellan häst och ryttare. Man ska inte forcera fram saker.
Han beskriver sin träning som lite annorlunda.
– Många går för fort fram. Till en del beror det på att det finns så mycket pengar i hästsporten. Det är inte bra för hästarnas utveckling.































Vad tycker du? Kommentera här!
Senaste kommentarerna:
Skrivet 5 nov 2011 09:30 LB (Ej registrerad)
Till G. Förstår inte ditt inlägg? ( vad får dig att tro att vi inte svettades och i varjefall försökte rida våra hästar i balans, och var står det att han inte ville att hästen skall gå fram?????) Var med på dressyrhelgen och kan inte se vad du syftar på. Hector förespråkade en självbärig häst mellan hand och skänkel. Han utgår från den klassiska dressyren och förkastar rollkur.
Hans fokus: "In med bakbenen under hästen, se till att den inte krullar ihop sig och går på bogarna." Hector utgick från ekipagen och grunden/utbildningsskalan var det som var fokus. Själv rider jag för A-tränare 2 ggr v sedan 5 år ( och innan dess ett antal olika ) och kan tala om att det inte skillde ett dyft mellan deras lära....
Skrivet 1 nov 2011 20:38 G (Ej registrerad)
Som tränare i dressyr tycker jag att det är emot alla ryttarregler förutom att hästen skall gå fram. Attt hästen skall gå fram utan stöd är helt förkastligt enligt min mening, då kan du lika gärna longera hästen, att vissa ryttare tycker det är ok, är för att de inte förstått att ridsporten inte är en sport, där man svettas!!!! Alla kan inte behandlas lika, utgå från ekipaget! Kolla utbildningsskalan!!!!! Min erfarenhet av denna typ av ridning har blivit framtunga hästar utan balans. Vi som ryttare måste hjälpa hästen till balans eftersom de inte är gjorda för att ridas på och för att deras egenbalans blir för mycket över framdelen. Ryttaren måste svettas för att lära sig att rida, finns inga genväger. En Relaxed häst är en lösgjord häst, riden mellan hand och skänkel.