Hjertén lämnar uppdraget i socialnämnden
Nu lämnar ännu en socialdemokrat socialnämnden. Ann Hjertén, ordförande i socialutskottet, har fått nog.
Relaterat
Artikelserie
- De omhändertagna barnen
- Socialnämndens advokaträkning upprör 2011-11-04
- Barnen blir kvar i det nya familjehemmet 2011-10-17
- Dom om omhändertagna barnen i Mark väntas idag 2011-10-17
- Docent kritiserar barnavårdsutredning 2011-07-29
- Socialstyrelsen avslutar Markutredning 2011-07-08
- Dom om omhändertagna barnen i Mark överklagas 2011-07-05
- Extra nämndmöte för att fatta beslut om barnen 2011-06-29
- Förvaltningsrätten stoppar flytt till Eva och Anders 2011-06-22
- Barnen ska hem till Eva och Anders 2011-05-17
- "Jag har svårt att tro att det är sant" 2011-05-19
- Idag avgörs barnens framtid 2011-05-17
- Socialnämnden fick ansvarsfrihet trots kritik 2011-04-30
- Socialen i Mark JO-anmäls 2011-04-01
- Eva och Anders kommer att få umgås mer med barnen 2011-03-19
- Barnen ska stanna - får inte flytta till Eva och Anders 2011-03-18
- Barnens öde avgörs av socialnämnden 2011-03-09
- ”Kommer att ta tid ställa allt i ordning” 2011-01-26
- Cheferna ställde inte upp för personalen 2010-11-18
- Ilskan riktas mot socialens personal 2010-11-13
- Familjeenheten ska göra om och göra rätt 2010-11-12
- Politikerna förstod inte uppdraget 2010-10-28
- Eglingers uttalanden väcker ilska 2010-10-27
- Eglinger talar ut om avgången 2010-10-26
- Eva kämpar oförtrutet för att få hem barnen 2010-10-23
- Magné blir ordförande i socialutskottet 2010-10-23
- Hårt tryck på socialen i Mark efter granskning 2010-10-21
- Jouröppet efter Uppdrag Granskning 2010-10-20
- Socialen svek barnen 2010-10-20
- Förbereder sig för tittarnas reaktioner 2010-10-20
- Oberoende utredare ska se till barnens bästa 2010-03-26
- Konsult ska återupprätta förtroendet för socialen 2010-08-27
- Sekretessen kan brytas efter misstro 2010-05-21
- Revisorer kräver svar av socialnämnden 2010-07-12
- Socialen trygg med sitt beslut 2010-03-20
- Allvarlig kritik riktas mot socialen 2010-03-18
- Vill återupprätta förtroendet för kommunen 2010-10-13
- Ny rutin kring individärenden efter kritik 2010-08-20
- Omhändertagna barn flyttade ännu en gång 2010-08-27
- Omhändertagandet av barn har JO-anmälts 2010-08-28
- Många ville höra om socialens kris 2010-10-16
- Kommunchefen: Vi har orsakat smärta 2010-09-24
- Kommunchefen inkopplad på socialen 2010-09-22
- Bristande kompetens och dålig kvalitet hos familjeenheten 2010-09-24
- Kommunchefen: Vi har orsakat smärta 2010-09-25
- Owe Eglinger avgår 2010-10-05
- Förundersökning om tjänstefel på socialen 2010-10-13
- Kd-styre i utskälld nämnd 2010-10-16
- Omplaceringarna kunde ha undvikits 2010-10-18
- Beröm blev kritik på bara några år 2010-10-19
- Så ska kommunen återupprätta förtroendet 2010-09-24
– Det är bara jobbigt, säger hon.
Tidigare i veckan avgick ordföranden i socialnämnden, Owe Eglinger (S). Nu följer hans partikollega, Ann Hjertén, hans exempel.
Ann Hjertén har förutom att vara ledamot av nämnden även varit ordförande i socialutskottet - som fattar beslut om bland annat individärenden.
– Till slut blir det för mycket. Det är press från alla håll. Det finns ju en gräns för hur mycket man orkar. Det har varit en jobbig tid länge, säger en tagen Ann Hjertén.
Hon är kritisk till tjänstemännen, som hon menar inte fullgjort sitt uppdrag.
– Jag kan inte se vad jag skulle ha gjort på annat sätt. Man har bara att välja på att lita på personalen, men det har visat sig att man inte har kunnat göra det. Det är tråkigt.
Hon tillägger att hon ser med tillförsikt på det arbete som görs på förvaltningen nu, under ledning av den nye socialchefen Magnus Andersson.
Har ni politiker varit blåögda?
– Vi litade på tjänstemännen och det fanns ingen anledning att misstänka att de inte skulle göra det vi sa åt dem.
Ulla-Maj Persson (C) är vice ordförande i socialutskottet och kommer leda arbetet tills dess att en ersättare för Hjertén är utsedd.
Socialdemokraterna har beslutat att de ska föreslå att Anita Lomander tar över som nämndordförande efter Owe Eglinger. Anita Lomander är i dag ledamot av socialnämnden.


























Senaste kommentarerna:
Skrivet 11 okt 2010 09:46 Förtroendevald, finns det konsekvenser? (Ej registrerad)
Halelulja!
Känner ren tacksamhet över visshetan att denna kvinna inte kan fortsätta omhänderta barn utan grund. Dock förstår jag inte varför hon envist klamrar sig fast vid det ena förtroende-uppdraget efter det andra. När ska denna kvinna inse att förtroendet är förbrukat när man inte tillgodosett medborgarnas intressen? Hon är vald av medborgarna - fjant att skylla ifrån sig på tjänstemän, hon var utsedd av folket att vara kvalitetssäkringen.
Varför förstår hon inte?
Kopierat från socialdemokraternas infosida:
Ann Hjertén
Kyrkofullmäktige
Kyrkorådet
Ersättare i kyrkorådets AU
Ersättare i valnämnden
Grattis alla medlemmar i Svenska kyrkan, Marks kommun. Är glad att jag själv redan valt att avstå medlemskap.
När tar förtroende för förtroendevald slut, och när ska den förtroendevalda ta konsekvenserna fullt ut?
Finns det inget slut på denna fars?
Skrivet 9 okt 2010 10:40 Insatt (Ej registrerad)
De drabbade har en lång tid tvingast utstå med de spektakel som S-företrädrarna i Mark testar för att i desparation åvervinna opinionen Pelle Pellby hade fullt förtroennde för hela socialnämnden, Ann Hjerten går ut i radio och beklagar Egligers avgånd, då han var en bra politiker och kollega. Hon saknade honom redan. Eglinger befann sig då nere i Thailand på semester - ännu ett slag i ansiktet på alla drabbade.
Trodde Ann Hjerten verkligen att detta gick att vinna? Det heter FÖRTROENDEVALD.
Vad gäller Pelle Pellby så ser jag verkligen fram emot fortsättningen.
De drabbade ska inte behöva lyssna på detta "skylla i från sig" temat gång på gång. Det är ett hån mot alla som drabbats.
Läs socialstyrelsens rapport.
När ska offren upprättas, och sluta hånas vidare genom dessa märkliga utspel från socialdemokraterna i Mark?
Jag håller med om att de som blivit utsatta verkligen ska ha rejäla skadestånd.
Hoppas att med Hjertens avgånd de börjar känna någon form av upprättelse på riktigt.
Skrivet 9 okt 2010 10:13 Insatt Mark-invånare och förälder (Ej registrerad)
Detta var månader försent, men äntligen hann verkligheten ifatt också denna kvinna. Det är pinsamt att försöka skylla på tjänstemän, nr man är vald av folket just för att grtanska dessa. MOt bakgrund av den massiva kritiken socialnämnden fått från socialstyrelsen inser vem som helst att det hade räckt med att hon slumpmässigt granskat åtmindstone 5-10 journaler/månad. Istället går hon ut och säger att hon inte läser några handlingar, utan fullständigt litar på "sin" förvaltning. Vad har hon för förvaltning? Är det inte "hennes" folk hon borde företrätt? De som av förtroende valde hanne för att vara kritiskt granskande. Undrar hur månnga barn denna kvinna omhändertagit på fullständigt lösa boliner? Jag känner till ett flertal... Jag hoppas verkligen att alla som drabbats av inkompetensen från detta sociala utskott och nämnd får STORA SKADESTÅND. Vem blir först med att polisanmäla denna brottslighet som bara fått fortgå? Det saknas inte bevis - läs socialstyrelsens rapport!
Hejdå Ann!