De har koll på ”paddan” efter höstens kurs
De har lärt sig surfa, mejla, lägga in påminnelser och ladda ner appar. Totalt 90 seniorer har gått Folkuniversitetes kurs i att använda Ipads - och många vill gå kursen nästa termin.
Relaterat
Fakta
Trappan
En Ipadkurs för seniorer med syftet att minska den digitala klyftan och öka datorkunskapen hos äldre. Har hållits en gång i veckan på fem orter i kommunen, och 90 personer har deltagit. Kursen anordnas av Folkunivsersitetet och kommer att pågå till våren också, men det är oklart hur många platser man kommer att kunna erbjuda.
När HN hälsade på förra gången hade kursen nyligen kommit igång och det klickades och sveptes försiktigt med fingrarna över surfplattorna. Den här gången är det ett betydligt självsäkrare gäng som sitter runt bordet med blickarna ner i var sin Ipad.
Under de tio kurstillfällena som Trappan har pågått har deltagarna fått lära sig grundläggande internetkunskap, att mejla, att skicka meddelanden med eller utan bild, att ställa in kalender och påminnelser, att ha videosamtal, att låna eller ladda ner e-böcker samt att ladda ner appar.
– Det populäraste har varit att ladda ner olika appar, det finns ju så många att välja mellan, allt från kokböcker till spel. Ibland har deltagarna laddat ner något spel och fastat med det under lektionen, säger Mikael Säwström som har hållit i kurserna.
Förra gången svarade 90-åriga Elin Emanuelsson ”Jag kan ingenting och hoppas att jag ska kunna lära mig något. Jag vill kunna läsa nyheter och ta fram recept” på frågan om varför hon går en Ipadkurs. Och kursen verkar ha gett resultat.
– Jag har bland annat lärt mig att läsa nyheter och ta kort, jag har tagit massa kort, säger hon och lyfter upp plattan och tar en bild på några av deltagarna.
Elin Emanuelsson har blivit så fast att hon har köpt en egen Ipad, precis som ytterligare ett tjugotal kursdeltagare.
Intresset för kursen har varit över förväntan och totalt 90 personer har deltagit. Inför vårterminen står 90 personer redan på kö, men hittills kan man bara säga ja till 30 stycken eftersom det ännu är oklart hur många platser man kommer att kunna erbjuda.
– Vi ansökte om 30 000 kronor hos Sparbanksstiftelsen men fick tyvärr nej. Men vi fortsätter leta finansiärer så att vi kan ta emot så många som möjligt nästa termin också, säger Marie Brander, projektadministratör.













