Sju dagars rättegång om mordbrand
Relaterat
Sju rättegångsdagar är avsatt för de två händelserna där alla inblandade förnekar anklagelserna mot dem.
21-åringen kommer från en företagarfamilj i Varbergs kommun och klarade sig igenom gymnasiet. Våren 2008 slutade han en anställning och har sedan dess varit arbetslös. Skulderna uppgår till 160 000 kronor. Enligt förundersökningen uppger 21-åringen att hans föräldrar brukar stötta honom ekonomiskt.
25-åringen som misstänks vara inblandad i mc-stölderna är arbetslös och har dragit på sig skulder. 22-åringen är egen företagare och har inga skulder.
I förundersökningen, som är på flera hundra sidor, finns det in inspelningen där 21-åringen erkänner sin inblandning av branden på Bildepån och mc-stölderna. Inspelningen gjorde hans förra flickvän och 21-åringens föräldrar är med under samtalet.
När 21-åringen har konfronterats med inspelningen i förhör har han sagt att han erkände för att lugna ner sina föräldrar så att han kunde prata med dem utan sin flickvän. Som han förövrigt ska ha gjort slut med före inspelningen ägde rum.


































