Polisen är förvånad
Relaterat
Att ungdomar polisanmäls för ofredande är inte ovanligt. Ibland rör det sig om personer under straffbarhetsåldern 15 år. En del av dem är väl medvetna om att de inte kan straffas. Det betyder dock inte att polisen står helt handfallen.
– Det kan finnas skäl att stämma i bäcken, så att det inte övergår i grövre saker. Därför händer det ganska ofta att vi tar in ungdomar under femton år i förhör, tillsammans med föräldrar och socialtjänst. En del fall går vidare till frivillig medling, där dom får möta och prata med dom personer som blivit utsatta, förklarar Ingvar Johansson.
Händelserna som det berättas om i texten här bredvid känner han inte till. En snabbkoll i datorn visar att det inte gjorts någon polisanmälan om ofredande eller skadegörelse under 2008 eller 2009 från den gata där familjen Johansson bor.
– Det är viktigt att göra en anmälan, betonar han och menar att det polisen inte känner till kan den heller inte ingripa mot.
Företrädare för flera politiska partier har föreslagit att straffgränsen skall sänkas. Såväl Brottsförebyggande rådet som Rikspolisstyrelsen avvisade så sent som 2008 sådana planer.


































