Polisen avslöjade spritfabrik i Varberg
- Vi har beslagtagit flera tusen liter sprit, säger Lars Hamrén, utredningschef på polisen i Halland.
Relaterat
Fyra män sitter nu anhållna misstänkta för olaglig tillverkning av hembränd sprit.
Den äldsta är 55 år och den yngsta är 24 år. Vilken del de har i det hela får den fortsatta utredningen visa.
Polisen vill inte närmare gå in på om de anhållna personerna är släkt med varandra.
- Men det kan de vara, säger Lars Hamrén.
Tillverkningen har skett i ett uthus i Varberg och polisen tror att framställningen av sprit kan ha pågått i flera år.
- Vi vet ännu inte hur mycket pengar de har tjänat på det här. Det får den fortsatta utredningen visa. Jag trodde knappt att det fanns en marknad för det här längre, säger Lars Hamrén.
Polisen i Jönköping ligger bakom avslöjandet. De upptäckte spritfabriken via säljare som de kommit på spåren.
Samtidigt som de grep misstänkta personer i Jönköping slog polisen till mot flera adresser i Varberg under tisdagen.
Till Sveriges Radio Jönköping säger polisen Jan Tengbro följande om de gripna personerna:
- Det kan beskrivas som en sammansättning av individer som har samarbetat i olika delar. Allt från tillverkningsstället till distribution och försäljning där de haft olika roller.
- Framför allt har de här personerna bedrivit en yrkesmässig försäljning av alkohol och tjänat stora pengar.
I Jönköping hittade polisen flera hundratusen kronor i kontanter och skjutvapen.
- Exakt vad vi har tagit i beslag i Varberg vill jag inte gå in på, säger Lars Hamrén.
Enligt Sveriges Radio har tillverkningen ha varit så avancerad att man tappat upp den hembrända spriten på flaskor med etiketter från kända varumärken. Spriten förvarades i stora cisterner som vardera rymde 1000 liter.





























