Här slutar spåren efter
försvunne David, 18
UPPDATERAD: Polisen trappar upp sökandet efter 18-årige David Birgersson och utesluter inte att ett brott ligger bakom försvinnandet. Ännu vid sextiden på söndagsmorgonen hade polisen inte gjort något genombrott i efterspaningarna.
Relaterat
Under lördagseftermiddagen har en grupp sökt efter 18-årige David Birgersson på Getterön.
Hans mobiltelefon, som stängts av manuellt vid 21.30-tiden på torsdagskvällen, kunde senare "väckas" på teknisk väg.
– Det var då vi fick pejling på mobilen ute vid Getterön. Vi har haft svävare ute på havet, och helikoptrar deltar i sökandet, säger Christer Harplinger, informationschef vid Hallandspolisen.
Polisen vet ännu inte om David Birgersson har råkat ut för något brott.
– Vi har inte fått in någon information som pekar på att ett brott ligger bakom försvinnandet, men vi kan inte heller utesluta det, säger Christer Harplinger till hn.se.
Under lördagskvällen har Hallandspolisen kallat in extrapersonal i eftersökningarna. Totalt deltar 15 personer, utöver den ordinarie bemanningen. Uniformerad personal ska under kvällen röra sig ute i Varberg och visa upp ett fotografi av den försvunne.
Parallellt arbetar utredningspersonal i Varberg med att bearbeta tips som kommer in.
– Vi gör ett omtag nu eftersom det gått så lång tid.
Under fredagen och natten till lördagen höll polisen ett 20-tal förhör med olika personer. Bland annat har polisen talat med den ordningsvakt som var i tjänst på Oscars, där David Birgersson befann sig fram till klockan ett, då restaurangen stängde. Polisen har bland annat varit intresserad av att få veta om det varit något bråk inne på restaurangen under kvällen.
Inget tyder på att 18-åringen håller sig undan frivilligt, även om polisen inte heller utesluter den möjligheten. Eftersom David Birgersson kom från en maskerad var han klädd i typiska Tyrolerkläder med shorts och hatt. Den som sett honom borde komma ihåg det på grund av den speciella klädseln, konstaterar Christer Harplinger.



































