Niinistö vill se nordiskt samarbete
Relaterat
Han lovade att "i mån av tid och möjlighet" resa mer i landet.
- Jag ska försöka besöka så många kommuner som möjligt, sade Niinistö på frågan om han tänker besöka det lilla laestadianskt dominerade samhället Bosund i Larsmo kommun där han fick 94,4 procent av rösterna, mest i landet.På de flesta frågorna svarade Niinistö undvikande genom att hänvisa till att hans ämbetsperiod börjar först den 1 mars.
Niinistö sade dock till TT att han hoppas mycket på en ny giv i det nordiska samarbetet.
- Vi har haft ett väl fungerande traditionellt samarbete. Men jag tänker mycket på att de nordiska länderna tillsammans utgör ett bra varumärke och jag vet inte alltid om vi utnyttjar det tillräckligt väl. Det vill jag gärna diskutera med de övriga nordiska länderna.TT: Gäller det även militära frågor?
- Nästan alla europeiska länder har sparkrav på sig när det gäller försvarsbudgeten. Ett sätt att möte detta är ökat samarbete, särskilt med de nordiska länderna och speciellt med Sverige, inte minst på materielsidan. Men också samarbetet mellan EU-länder som liksom vi inte är med i Nato är viktigt.Niinistö satte också ner foten när det gäller Finlands tvåspråkighet och betonade att "detta är på sätt och vis grundvalen för allt i detta samhälle".
- Som president tänker jag föra fram den åsikten - när och om det behövs.



















