Sunvära räckte inte till i ”seriefinalen”
Relaterat
DIVISION 1 VÄSTRA Mosserud– Sunvära SK 7–3 (3–1)
– Det här är föreningens största seger i modern tid, sa Mosseruds ordförande, Bjarne Andersson, efter att det i princip blivit klart att laget spelar i Allsvenskan nästa säsong.
Anders Andersson, är coach i Sunvära SK:
– Det är bara att konstatera att vi förlorade mot ett bättre lag.
Hemmalaget satte högsta fart direkt, men Sunvära hängde bra med i svängarna och skapade också chanser.
– Det var de fasta situationerna som avgjorde, där har det ett riktigt svårstoppat vapen, fortsatte Sunvära-coachen.
Av sju hemmamål gjordes sex på hörnor.
– Det är svårt att försvara sig mot dem, de har en rad olika varianter att välja mellan.
Sammantaget var det en riktigt bra bandymatch på Tingvalla. De yttre förutsättningarna var dessutom perfekta.
– Vi gör en helt okej match, men i dag mötte vi ett bättre lag och förlorade rättvist. Det är inte mycket att göra åt…
Årets värvning i svensk bandy, Marcus Bergvall, har inneburit att Mosserud höjt sig flera snäpp.
– Han betyder jättemycket för dem, medger Anders Andersson.
En annan spelare som betyder mycket för Mosserud är lagets målvakt, Anders Wallman. I alla fall i går…
– Hade det inte varit för honom hade vi gett dem en match in i kaklet, vi skapade flera riktigt bra målchanser, konstaterade Sunvära-coachen.
Nu får Sunvära SK inrikta sig på att kvala till Allsvenskan.
Med tanke på att de värsta konkurrenterna om kvalplatsen förlorade i helgen så har hallänningarna fortfarande fem poäng till godo.
– Skönt att ha lite marginal inför slutspurten, menade Andes Andersson som gav Alexander Kipriyanov extra beröm för sin insats i går. Även Alexie Solotarev var mycket bra.
Målen gjordes av: Alexander Kipriyanov, Glenn Sandersson, Erik Sahlén.























