En första kraftmätning
Nu drar det kalla kriget igång på allvar… Visst, det handlar inte om poäng den här gången – däremot en härlig skopa full med prestige.
Relaterat
Med andra ord – i eftermiddag, med 46 dagar kvar till seriepremiären – bjuder Falkenbergs FF och Varbergs Bois till säsongens första dans.
Fotbollssnacket i de båda städerna har aldrig någonsin nått de höjder som den här vintern.
Mellan de båda respektive lags fan-klubbar raljeras det på hemsidor, bloggar och facebook – stundom i ganska hårda ordalag.
I eftermiddag får vi kanske en försmak av hur det ska gå under säsongen.
Visst det handlar om en träningsmatch, men ändå en match som absolut inget lag vill förlora.
– Jag tycker vi haft svårt att få till den där riktiga gnistan i de matcher vi spelat hittills. Jag hoppas och tror att det vänder mot FFF, en match som det inte borde vara svårt att tända till, säger Fredrik Björk, Bois-lagets kapten.
Han tillägger:
– Och vi har förlorat tre matcher i följd och behöver en seger snart.
Varbergs Bois har fortfarande nio spelare på skadelistan, men Fredrik Björk räknar med att tränare Kabil ställer upp de bästa spelarna som är tillgängliga.
– Ja, för oss, med så många nyförvärv i laget, gäller det att få ihop ett lag som fungerar. Därför behöver vi spela så många och tuffa matcher som möjligt ända fram till seriestarten.
Att det pratas fotboll i allmänhet och Bois i synnerhet i Varberg har inte undvikit Fredrik Björk.
– Det skiljer hästlängder om man jämför med tidigare säsonger. Men nu tänker man inte så mycket på det, man börjar väl vänja sig, säger Bois-försvararen som går mot sin mest spännande säsong så här långt i karriären.
– Det ska bli fantastiskt roligt, säger han.
Även Falkenbergs FF har drabbats av skador och sjukdomar men kommer att ställa upp med bästa möjliga lag.
– Det blir som vilken match som helst, säger FFF-tränaren Thomas Askebrand.
David Svensson, FFF:s rutinerade lagkapten, medger att det pirrar lite extra när man möter kommande seriekollegor.
– Visst är det lite mer än vanligt, säger han. Och Bois har det ju alltid varit lite speciellt att möta, säger David som inte har något emot att möta seriekonkurrenter så här års.
– Nä, det finns inte så mycket att välja på. Det blir oftast lag från division 1, Allsvenskan eller Superettan. Samtidigt kanske man inte ska genrepa mot ett lag från samma serie
Falkenbergs FF har hittills presterat ett fyndigt spel, men har haft svårt att skapa chanser och utnyttja de möjligheter man fått.
– Spelmässigt har det varit okej, men vi måste bli bättre på sista delen av planen.
Kanske är det dumt med ett Hallandsderby i en träningsmatch, men som den gamle storstjärnan, numera tränare i Landskrona, Henke Larsson, säger:
”Vinner man en träningsmatch så är det alltid BRA att vinna matcher, går det dåligt så är det BARA en träningsmatch…”





















