FFF föll mot Ljungskile
Rent mentalt så var FFF:s startelva redan inkvarterade på hotell Aktea Beach Hotell på Cypern. Åtminstone såg det så ut från början mot Ljungskile i lördag. – Vi var inte helt fokuserade, medgav debuterande Daniel Alexandersson.
Relaterat
Fakta
Så spelade FFF
Jesper Hansen – Emil Jensen (45), Kristoffer Englén, Daniel Johansson, Oskar Andersson – David Svensson (70), Erik Johansson (89) – Christoffer Carlsson, Peter Nilsson, Daniel Alexandersson (45) – Mikael Boman (77).
Avbytare: Stojan Lukic, Tobias Nilsson (45), Mohamed Yussuf (77), Johan Svahn (70), Filip Svenberg (89), Tim Johansson (45).
TRÄNINGSMATCH Falkenbergs FF– Ljungskile 0–2 (0–1)
Daniel spelade en halvlek – och visade under den korta tiden att han blir en rejäl förstärkning.
– Med tanke på att jag inte spelat fotoll på ett halvår så var det väl okej, men det viktigaste var att jag inte kände av skadorna.
Det var också Daniel som var nära att ge FFF ledningen tio minuter före halvtidsvilan.
– Det var nära jag nådde bollen, det hade räckt med en lite touch så hade det blivit mål, sa Alexandersson.
Att han bara skulle spela en halvlek var bestämt redan före matchen.
– Jag har tagit det lugnt under hela rehabtiden och det finns ingen anledning att riskera något nu.
Ljungskile inledde i ett rasande tempo och med en aggressivitet i sitt spel som gjorde det svårt för FFF-laget att få till ett organiserat spel.
– Det var inte första gången vi började så här trögt. Vi hade ändå sagt till varandra att börja lite tuffare och försöka pressa motståndarna högt upp, det blev precis tvärtom, konstataterade David Svensson som tillsammans med Erik Johansson har fått rollen att spela lite framför backlinjen och lite bakom mittfältet.
Det fungerade ganska väl, men först efter att FFF fått grepp om Ljungskiles offensiv i mitten av första halvleken.
– Vi gjorde en kanonhalvlek, menade Örjan Glans, FFF-tränare för ett antal år sedan, nu med ansvar för Ljungskile.
– Vi spelade 1–1 mot Sandöfjord (femma i Norska ligan i fjol) förra helgen och nu slog vi FFF, det ser riktigt bra ut, fortsatte Örjan.
– Vi har ännu ingen uttalad målsättning, men vi ska försöka fortsätta och spela samma positiva fotboll som vi gjorde i höstas.
Ledningsmålet kom i halvlekens sista spark då nyförvärvet från Jonsered, Gabriel Altemark-Vanneryr, utnyttjade ett slarvigt passningsspel av David Svensson.
– Ja, det var väl inte det bästa jag gjorde i matchen, sa David efter matchen.
FFF arbetade sig in i matchen och, utan att dominera, så hade man ett visst spelövertag i den andra halvleken.
Förutom ett bortdömt mål efter att Mikael Boman träffat offsidestående Christoffer Carlsson så skapade laget inte mycket i chansväg.
– Vi måste få in fler bollar i boxen, menade Thomas ”Tarrra” Askebrand, FFF:s tränare, som annars var nöjd med sitt lags insats.
– Frånsett första kvarten, då vi stod på hälarna, var det helt okej. Det här var ett steg i rätt riktning, konstaterade han.
– I andra halvleken tycker jag vi tog över och tvingade dem att spela långa lyror hela tiden.
– Det är väl bara resultatet jag inte är nöjd med. I dag fanns det struktur över spelet och intuitioner till något riktigt bra, konstaterade FFF-tränaren.
Ljungskiles 2–0 mål kom på frispark i mitten av halvleken. Matchens bäste spelare, Martin Smedberg-Dalence, sköt en frispark från 25 meters håll som inte så helt otagbar ut…
Erik Johansson stukade tyvärr foten i matchen slutskede och tvingades utgå.
– Det var bara stödjebenet (vänsterfoten) så det är inget problem, sa FFF:s bäste spelare i lördags.
Ett stort utropstecken var Oskar Andersson, som spelade vänsterback. Han första halvlek var briljant.
Tilläggas kan att Stafsinge IF hade fyra representanter i slutet av matchen: Mohamed Yussuf, Oskar Andersson, Christoffer Carlsson och Daniel Johansson. Starkt jobbat!























Vad tycker du om matchen?
Senaste kommentarerna:
Skrivet 7 mar 2010 20:04 pele (Ej registrerad)
Vi kräver mer mååååål framåt