Fem mål av Kimmo Eskelinen
Han hånades av FC Helsingborgs supporterklack med en uppblåsbar docka.
Men svarade med en femstjärnig insats: fem (!) mål och ett assist.
– Målmässigt var det nog mitt livs match, sa Eskelinen efter sin magiska kväll.
Relaterat
Fakta
SM-kvartsfinal 1:5
Warberg IC–FC Helsingborg 8–4 (3–1, 3–0, 2–3)
På 80-talet fanns det ett tv-spel som hette "Bombsweeper". Det gick ut på att man under tidspress skulle hindra bomber från att smälla av.
FC Helsingborg hade behövt en sådan desarmerare i första kvartsfinalen för att få bukt med killen som omgående tog täten i SM-slutspelets poängliga.
– Jag hade tur med mina skott i dag. I en annan match kunde det lika gärna blivit "bara" ett mål och fyra räddningar från Mathias (Andersson) men det kändes som jag fick psykologiskt övertag på honom tidigt, sa Kimmo.
FC Helsingborgs Daniel Johnsson, som nästan alltid gör första målet i matcherna mot Warberg fick till en halvträff som gick in efter två minuter.
Men sedan klev strykjärnshete Eskelinen in i handlingen på allvar.
nn 1–1 Magnus Svensson spelade fram Kimmo i numerärt underläge (!) sedan Henrik Olofsson hakat upp Linus Nordgren.
nn 2–1 en bomb i krysset av Kimmo efter passning från Martin Emanuelsson.
nn 3–1 en ny jätteträff som hamnade samma ställe i powerplay.
Men det skulle komma mera.
Så mycket mera.
Halvvägs in i mellanperioden slarvade skåningarna. Lagkaptenen Jimmy Lindblom hittade från frislagskrysset en smygande Christian Kjellman som satte 4–1. I 15:e minuten var dags igen för Kimmo Eskelinen som inne i den berömda zonen fick på en pärla, till 5-1.
– Jag fick mycket tid på mig att skjuta i dag, konstaterade Kimmo, som bjöds på oväntat mycket skottyta av försiktiga FCH:are.
Efter det målet plockade bortasupportrarna ner den hånfulla dockan med "Eskelinen" på.
– Jaså? Den såg jag aldrig. Men vid deras andra mål slängde de ju in badbollar. De brukar kunna skoja till det, flinade Kimmo.
Helsingborg taggade till sig i tredje perioden, som man faktiskt tog hem med 3–2. Där nöjde sig Kimmo Eskelinen med ett psykologiskt viktigt mål precis efter Magnus Anderbergs reducering och ett assist till Jim Canerstams avslutande fullträff i powerplay.
– Det som tog oss till en så stor ledning var att vi var som bulldogs i egen zon, men i tredje blev vi lite nonchalanta, medgav matchens lirare, sa Wics nummer 33.
Som även hyllades av gästande coachen Mikael Karlberg.
– Sagolika skott och sagolika mål. Det är bara lyfta på mössan. För oss gäller det att ladda om batterierna och lära oss av det vi gjorde fel i dag. Vi ska fortfarande vinna tre matcher och det spelar ingen roll vilka.
Warbergs dito, Isac Carlsson, var lättad över en bra start - utan överraskningsmoment.
– Det blev som förväntat tycker jag. Vi bjöd visserligen på ett par mål i tredje och de fick blodad tand. Bortsett från det var det hur bra som helst. Det är skönt att kunna åka ner till Helsingborg och kanske bryta serven, sa Isac.
Redan på måndag väntar kvartsfinal två nere i den kokande grytan Idrottens Hus. En ny match, med nya förutsättningar - även för profilen Kimmo Eskelinen:
– Det här betyder inget mer än att vi leder med 1–0 i matcher. Det kommer bli tufft. Helsingborg är bra mycket bättre än de visade nu. Det gäller att vi behåller samma ödmjukhet och inställning som idag.
:





















Vad tyckte du om matchen? Kommentera!
Senaste kommentarerna:
Skrivet 12 mar 2010 20:26 PELLE (Ej registrerad)
DERT ÄR BRA NU TAR VI O V INNER NÄSTA MATCH OCKSÅ KOM IGEN WIC
Skrivet 12 mar 2010 13:47 Nenne (Ej registrerad)
När Kimmo Eskelinen avslutar sin karriär i WIC 85 så borde man göra en staty av honom och placera den nära (eller inne i) Sparbankshallen!
Skrivet 12 mar 2010 13:25 Elisabeth (Ej registrerad)
Matchen var kanonbra. Vilka mål kimmo gjorde. Bara att buga för den fina uppvisningen. Vilket lag har sedan ett sådant supportergäng(blue marins) som hejar på sitt lag hela matchen.
Synd att inte Helsingborg kan spela på ett schyst sätt utan måste låta sitt dåliga humör lysa igenom. Den uppblåsbara dockan försvann ganska tidigt i matchen.
Ser framemot en lika bra match på måndag.Självklart vinner WIC.