En förlust som sved
Svidande 0–3, när förlorade Falkenbergs VBK med sådana siffror hemma senast. Det måste vara 6–7 år sedan…
Relaterat
Fakta
ELITSERIEN
Falkenberg– Sollentuna 0–3 (22–25, 29–31, 19–25)
Det var en sån där dag när ingenting stämde. Servandet var skralt, blockeringsspelet fanns nästan inte och anfallen kryddades av alltför många misstag.
– Men framför allt saknade vi attityd, morrade lagkaptenen Niklas Carlsson. Märkligt, för det borde finnas när man möter Sollentuna, som vi slåss med i toppen.
FVBK gjorde alltså ett riktigt bottennapp. Ända höll det för att göra tre jämna set.
– På så vis är jag inte orolig. Kommer vi upp i normal standard så vinner vi en sån här match, fortsatte Niklas.
Men i går var det på tok för stabbigt. Det finns dock förklaringar, om än inte bortförklaringar.
Strul i laget med sjukdomar och skador (Johann Andersson har ont i knäna och har inte tränat under veckan, Jimmie Ivarsson har haft ryggproblem).
Strul med träningar på grund av stängda hallar. Det har bara blivit minimalt med träning i på Katrinebergs idrottshall.
– Uppladdningen har inte varit optimal, fast jag vill inte bortförklara förlusten, poängterade FVBK-tränaren Patrick Aparicio.
Klart är att huvudtränaren Ismo Peltoarvo också saknas. Han fanns med på läktaren, men sjukdomen hindrar honom från den vanliga coachningen.
FVBK var före till den första timeouten i det första set, var också före med 21–20 men sedan var det Sollentuna som tog över taktpinnen.
Från falkenbergskt 21–20 gick Sollentuna till setvinst med 25–22, med Diego da Gama Felicissimo som setavgörare med en backspike.
I andra set fick Henric Johansson chansen i FVBK från start. Men nog syntes det att matchvana saknades.
Falkenberg hängde dock med in i det längsta, skakade fram tre setbollar utan att kunna avgöra.
I stället svängde setet över till Sollentunas fördel. Men även gästerna tvingades till tre setbollar innan man kunde ta den avgörande poängen. Jimmie Ivarsson satsade på en smash men slog den långt ut…
I det tredje setet kom FVBK i tidigt underläge, arbetade sig ikapp ett par gånger men när 15–16 blev 15–19 blev också uppförsbacken för hög.
– Jag är inte orolig för slutspelet, men vi måste absolut upp ett snäpp i kvalitet och attityd, sa Niklas Carlsson.
FVBK förlorade nu andraplatsen till just Sollentuna och den platsen kan vara nog så viktigt.



















